Japonya’da 7.4 büyüklüğünde deprem

Japonya’da 7,4 büyüklüğünde deprem oldu, tsunami alarmı verildi. Noto Yarımadası’nda 5 metrelik tsunami bekleniyor. Japonya’da kamu yayın kuruluşu NHK, Pazartesi günü Japonya’nın kuzeydoğusunda 7,5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Depremin büyüklüğü ardından 7,4 olarak güncellendi. Japonya Meteoroloji Ajansı; Ishikawa, Niigata ve Toyama bölgeleri için kıyı boyunca tsunami uyarısı yaptı.

Tsunami dalgalarının 5 metreye kadar yükselebileceği ifade edilerek halktan dikkatli olunması çağrısında bulunuldu. Yarımadanın kıyısında yerel saatle 16.06’da 10 kilometre derinlikte 5,7 ve 16.10’da da sığ derinlikte 7,4 büyüklüğünde depremler oluştu. Buna göre bölge sahiline yerel saatle 17.00 öncesinde 3 ila 5 metre arası yükseklikte dalgaların ulaşabileceği tahmininde bulunuldu. Sarsıntı İşikawa genelinde, yakındaki Fukui ve Niigata dahil çevre eyaletler ile başkent Tokyo ve çevresinde hissedildi.

DEPREME YAYINDA YAKALANDI

Japonya’da meydana gelen depreme bir yayıncı yayında yakalandı. O anlar saniye saniye canlı yayına yansırken yayıncının depreme verdiği tepki ve sarsıntı anları dikkat çekti.

BİRA FABRİKASI YIKILDI

Japonya’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde Matsunami Sake Bira Fabrikası yıkıldı. O anları fabrikanın sahibi böyle paylaştı:

“Depremde ev ve depo çöktü. Burası Matsunami, Noto Kasabası.”

TSUNAMİ DALGAALRI BATI KIYISINA DOĞRU İLERLEDİ

Japonya’da 7.4 büyüklüğünde deprem ardından tsunami dalgaları ülkenin batı kıyılarında ilerlemeye başladı. Bir Japon o anları böyle kaydetti.

BİNALAR YERLE BİR OLDU

Depremin meydana geldiği Noto kasabasında bazı binalar yerle bir oldu.

RUSYA’DA TSUNAMİ ALARMI

Japonya’nın batısında meydana gelen 5,7 ve 7,4 büyüklüğündeki depremler sonrasında Rusya’nın Sahalin bölgesinde tsunami uyarısı verildi.

Sahalin Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, Sahalin’in batı kısımlarının tsunami dalgalarından etkilenebileceği belirtildi.

Belirli alanlarda uyarı sisteminin devreye girdiği aktarılan açıklamada, buralardaki nüfusun güvenli yerlere tahliye edilmeye başlandığı kaydedildi.

Tsunami dalgalarının sonuçlarını ortadan kaldıracak araçların hazır olduğu bildirilen açıklamada, “Tatar Boğazı’nın kıyı kesiminde bulunan herkesin derhal kıyıyı terk etmesi ve deniz seviyesinden 30-40 metre yüksekliğe sığınması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir