‘Akraba bulma hizmeti’ sağlıyorlardı: 6.9 milyon insanın verileri çalındı

ABD’nin Kaliforniya eyaleti merkezli “23andMe” genetik araştırma ve biyoteknoloji şirketi, ekim ayında yaklaşık 6,9 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin hackerlar tarafından çalındığını açıkladı. Şirketin ismi verilmeyen sözcüsü, ekim ayında “çalındığı” açıklanan verilere ilişkin açıklama yaptı.

Sözcü, şirketin, “akraba bulma” hizmeti sağlayan veri tabanındaki yaklaşık 5,5 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine “erişildiğini” bildirdi. İnternet korsanlarının, 1,4 milyon kişinin kimlik bilgilerinin bulunduğu soy ağacı profillerine ait verilere de ulaştığını aktaran sözcü, erişilen yaklaşık 14 bin hesapla bağlantılı kişilerin verileriyle daha çok kişinin bilgilerinin “çalındığını” ifade etti.

Şirket, “verilerin çalındığını” ve konuya ilişkin soruşturma yapıldığını ekim ayında açıklamış, bu kapsamda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu bilgilendirmişti. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından korsanların, kullanıcılarının yüzde 0,1’inin hesabına (yaklaşık 14 bin hesap) eriştiği açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir