Yünsa, ilk çeyrekte cirosunu yüzde 335 artırdı

Yılın ilk çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 335 artışla 226 milyon TL’ye çıkaran Yünsa, 55 milyon TL net kâr elde ederek, 2021 yılı toplam net kârının iki katına ulaştı.

Avrupa’nın en büyük üst segment yünlü kumaş üreticisi Yünsa’nın 2022 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınladı. Yılın ilk üç ayında 226 milyon TL satış hasılatı açıklayan Yünsa, ciro bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 335 büyürken, 2021 yılının son çeyreğine göre ise yüzde 45 oranında büyüme elde etti. İlk çeyrekte 81 milyon TL FAVÖK rakamına ulaşan Şirket’in FAVÖK marjı ise %36 oldu. Sergilediği başarılı finansal performansla net kârını 55 milyon TL’ye çıkaran Yünsa, böylece ilk üç aylık dönemde geçen seneki toplam net kârını ikiye katlamış oldu.

1 MİLYAT TL CİRO HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ 

Şirket’in 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, “Geride bıraktığımız iki yıl tekstil sektörü için zorlu bir dönemdi. Hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte başta ana ihracat pazarlarımız olmak üzere tüm pazarlarımızda taleplerde toparlanma yaşandı. Yılın ilk çeyreğinde metre bazında satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2,5 kat arttı. Bu talep artışının önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz. Birinci çeyrekte 226 milyon TL satış hasılatı elde ederek geçen seneki toplam ciromuzun yaklaşık %70’ine üç ayda ulaşmayı başardık. 2022 yılı için koyduğumuz 1 milyar TL ciro hedefimizi gerçekleştirme yolunda emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

YATIRIMCILARIN GÜVENİNE LAİK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Sürdürülebilir kârlılık hedefiyle hayata geçirilen stratejik planların Şirket’in iş sonuçlarına yansıdığını ifade eden Sürmegöz “Operasyonel verimliliğimizi ve kârlılığımızı bir üst seviyeye çıkarmak için stratejik ve hedef odaklı planlarımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığını da finansal sonuçlarımızda net bir şekilde görüyoruz. Bu çeyrekte, net karımızı geçen seneki toplam kârın iki katına çıkartarak 55 milyon TL’ye ulaştık. Bu ivmeyle devam edebilirsek sene başında açıkladığımız kar hedefine inşaallah daha önce ulaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Sürmegöz sözlerine şöyle devam etti: “Tüm çalışanlarımızla birlikte sürdürülebilir bir başarı öyküsü yazmak hedefiyle çalışıyoruz. Bu başarılı sonuçlar, bütün ekip arkadaşlarımın aynı hedefi sahiplenerek özveriyle çalışmalarının eseri. Biz, şirketimize ve çalışanlarımızla birlikte sahip olduğumuz bilgi birikimimize güveniyoruz. Yatırımcılarımız da Yünsa’nın potansiyelini görüyor ve bize de güveniyorlar.

Yünsa olarak finansal performansımızı daha da ileriye taşıyarak yatırımcılarımızın bu güvenine layık olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ve Allah’ın izniyle yarattığımız değeri hem çalışanlarımızla hem de yatırımcılarımızla hep birlikte paylaşacağız. Bu vesileyle başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü ve İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı canı gönülden kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.