Yargıtay’dan eşyalı kiralık meskenden hırsızlık kararı

Argümana nazaran üç bayan, üç günlüğüne eşyalı kiralık meskeni kiraladı. Şimdi kullanılmamış sıfır kombiyi koli içerisinden alan üç bayan, üç gün sonra sırra kadem bastı. Konuttan kombi çalındığını gören mesken sahibi, durumu polise bildirdi. Yapılan incelemede konutu kiralayan bayanlar yakalandı.

Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bayanlar, çeşitli oranlarda mahkumiyete çarptırıldı. Karara yapılan itirazı değerlendiren Yargıtay 15. Ceza Dairesi ise emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; eşyalı kiralık konuttan hırsızlığı ‘güveni berbata kullanma’ olarak değerlendirildi.

Kararda şu tabirlere yer verildi: “Sanığın, kira bitiminin sonunda meskenden ayrıldığı sırada meskende bulunan şimdi takılmamış koli içerisinde bulunan 2 2 bin TL dengeli bir adet kombiyi ve kullanılmamış iki adet toplam bedeli 100 TL olan nevresim grubunu mesken sahibinden habersiz alarak beraberinde götürdüğü ortadadır.

Somut olayda, sanığın katılana ilişkin meskende bulunan eşyaları kullanmak maksadıyla kiralamasına karşın meskenden ayrılırken eşyaları da götürmesi biçiminde gerçekleşen aksiyonunda, eşyaların sanığın ifa ettiği bir hizmet yahut meslek münasebetiyle kendisine tevdi ve teslim edilmemiş olması sebebiyle, aksiyonun son yasal düzenlemelerle uzlaştırmaya tabi hale gelen kolay inancı berbata kullanma hatasını oluşturduğu gözetilmeden, cürüm vasfında yanılgıya düşülerek yazılı biçimde karar kurulması yasaya alışılmamıştır. Sanığın temyiz itirazları bu prestijle yerinde görülmüş olduğundan kararın bu nedenle 5320 sayılı Kanun’un 8/1.maddesi mucibince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’nun 321.maddesi uyarınca bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.