Van Gölü’nde taban çamuru paklığı devam ediyor

Van Gölü kıyısında yürütülen çalışmaları inceleyen Tatvan Belediye Lideri Mehmet Emin Geylani, Van Gölü Havza Müdafaa Aksiyon Planı ve Uygulama Programı kapsamında Van Gölü’nün korunmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Dip paklığı çalışmasının geçen yıl Van’da başlatıldığını aktaran Geylani, Biz de birkaç gün evvel burada çalışma başlattık. Tatvan kıyı bandımız yaklaşık 7 kilometre. 30 iş makinesiyle başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda kıyı şeridi boyunca taban paklığı çalışması yürütülecek. Şu an kıyıdan 100 metre derinliğe kadar iş makineleriyle paklık çalışmaları yapılıyor ve tabana yanlışsız kademeli olarak devam edecek.diye konuştu.

1300 metreküp taban çamuru çıkarıldı

Geylani, birinci etapta 350 metrelik kıyı bandında çalışma yürüttüklerini ve gölden 1300 metreküp taban çamurunun alındığını belirtti.

Gölden çıkarılan atığın kamyonlarla belirlenen noktalara taşındığını belirten Geylani, şunları kaydetti:

“Göldeki kirlilikler önlenecek”

Van Gölü’nün Tatvan kıyısını çamur, çöp ve balçıktan büsbütün temizlemeyi hedefliyoruz. Tıpkı vakitte bölgemizdeki arıtma tesislerinin meseleleri büsbütün giderilecek. Alt yapı çalışmalarımız tamamlandığı için ilçemizde göle akan kanalizasyon artık hiç yok. Göle yakın birtakım yerlerde ahırlar var, onlar da kaldırılacak. Yağmur ve kar suyuna karışan kirlilikler önlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.