Uyuzdan Kurtulmak Artık Çok Kolay

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir ‘Uyuz, yılda yaklaşık 100 milyon kişiyi etkileyen yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Hastalık kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir temasla bulaşır. Özellikle geceleri artan kaşıntı, uyuz hastalığının en önemli belirtisidir. Akarlara karşı ise eşyalar 50 derecede en az 10 dakika yıkanmalı ve sıcak bir kurutucuda kurutulmalı ya da-10 derecede en az 5 saat dondurulmalı’ dedi. 

Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, yılda yaklaşık 100 milyon kişiyi etkileyen uyuz hastalığına ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Topaloğlu Demir, Sarcoptes Scabiei akarının neden olduğu, çok kaşıntılı ve bulaşıcı paraziter bir deri hastalığı olan uyuza dair ‘Uyuz, yılda yaklaşık 100 milyon kişiyi etkileyen yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Kadın erkek ayrımı yapmadan her iki cinste, tüm yaş gruplarında, tüm sosyoekonomik düzeylerde ve tüm etnik gruplarda görülebilir. Özellikle bakım evleri, kışla, okul ve yurtlar gibi toplu yaşanan yerlerde daha sık görülür. Hastalık kişiden kişiye yakın temasla , genellikle 15-20 dakikalık bir temas süresinde bulaşır. Tokalaşma gibi kısa süreli temaslar ile bulaşmadığı düşünülmektedir’ dedi. 

EGZAMA İLE KARIŞTIRILIYOR 

Doç. Dr. Topaloğlu Demir, Sarcoptes Scabiei akarının bulaşıcı olduğunu söyleyerek açıklamalarına şu şekilde devam etti:  ‘İnsan gözü ile fark edilemeyen dişi akar yaklaşık 0,4 mm boyutundadır. Deri yüzeyinde çiftleştikten sonra, erkek akar ölür ve dişi, dört ila altı hafta boyunca yumurta bıraktığı derinin altına gömülür. Yumurta üretimi günde bir ila üç yumurta oranında gerçekleşir ve yumurtalar bırakıldıktan iki ila üç gün sonra larvalar ortaya çıkar. Larvalar yaklaşık iki hafta içinde olgunlaşır ve yeni akarlar çiftleşmek ve çoğalmak için yuvayı deri yüzeyine kadar keser. İlk istila ile birlikte, akar dışkısına karşı ortaya çıkan duyarlılık reaksiyonu sonucu görülen uyuz bulguları, altı haftaya kadar gelişmeyebilir ve bu süre zarfında, başta aynı evde yaşayanlar olmak üzere uyuz hastası ile teması olan diğer kişiler de enfekte olabilir. Egzama başta olmak üzere kıl kökü iltihapları, böcek ısırıkları, mantar enfeksiyonları gibi pek çok deri hastalığı ile karışabildiği için tanısı gecikebilir.’ 

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT! 

Özellikle geceleri ve sıcaklıkla artan kaşıntının, uyuz hastalığının en önemli belirtisi olduğunun altını çizen Doç. Dr. Topaloğlu Demir: ‘Bulgular ve şikayetler, el parmak araları, el bileğinin iç kısmı, koltuk altları, bel, kalça, ayak ve ayak bileğinde daha şiddetlidir. Kadınlarda özellikle meme ucu ve çevresi, erkeklerde genital bölgede kaşıntı olması uyuz için tipiktir. Sıklıkla parmak aralarında ve el bileğinde görülen, 1-10 mm uzunluğundaki tünel olarak adlandırılan beyaz, kırık çizgi şeklindeki oluşumlar en belirgin bulgusudur. Bunun dışında deride kaşıntı izleri, kaşıntılı kabarıklıklar, içi şeffaf su ile dolu, milimetrik, inci tanesi şeklindeki kabarcıklar ve egzama benzeri kaşıntılı, kepekli kızarıklıklar bulunabilir.’ dedi. 

EŞYALARIN TEMİZLENME YÖNTEMİ ÇOK ÖNEMLİ 

Doç. Dr. Topaloğlu Demir, uyuz hastalığının bebekler ve yaşlılar dahil herkese bulaşabildiğine belirterek ‘Uyuz hastalığı olan kişiler dışında, hastaların temas ettiği eşyaların da bulaştırıcı olduğu biliniyor. Sarcoptes Scabiei akarının dış ortamda uygun şartlarda 8 güne kadar canlı kalabildiği ve tedavi olan kişilerde bile yeniden hastalığa yol açabileceği gösterildi. Eşyalardan dişi akarın ve yumurtaların yüzde 100 yok edilmesi için 50 derece ve üzerinde 10 dakika ve üzeri yıkama ve sıcak bir kurutucuda kurutma ya da -10 derecede en az 5 saat dondurulması gerekiyor. Bu işlemlere tabi tutulamayan eşyalar ise 8 gün kadar plastik torbalara konularak kaldırılmalı.’ dedi. 

TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI 

Uyuz hastalığının kendiliğinden iyileşmediğini, kesinlikle bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Topaloğlu Demir, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ‘Tedavi hekim tarafından hastanın yaşına, özel durumuna (gebelik, emzirme gibi) ve hastalık şiddetine göre kişiye özel olarak planlanır. Permetrin içeren krem ve losyonlar, kükürtlü karışımlar sıklıkla kullanılan topikal (vücuda sürülerek uygulanan) tedavilerdir. Tedaviye başlamadan önce tırnakların kısa kesilmesi, keselenerek banyo yapılması başarılı bir tedavi için çok önemlidir. Topikal tedavilere yanıt vermeyen, dirençli hastalarda paraziti öldürmeye yönelik ağızdan ilaçlar verilmektedir. Aynı yaşam ortamını paylaşan herkesin, o anda aktif şikayetleri olmasa bile eş zamanlı tedavi edilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta ise tedavi süresince, yaklaşık olarak 6 hafta, misafirliğe gidilmemesi ve eve misafir davet edilmemesidir. Doğru bir tedaviye rağmen kaşıntı ve hastalık bulguları 2 ila 6 haftaya kadar devam edebilir. Tekrarlayan uygulamalar gerekebilir.’ 

İLİşKİLİ HABERLER Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nasıl Geçer?

Vajinal Kaşıntı Nedir? Neden Olur?

Vajinal Kaşıntı Nedir? Neden Olur?

Dikkat! Egzamaya Sebep Oluyor!

Dikkat! Egzamaya Sebep Oluyor!

İLİşKİLİ GALERİLER Allah Yardımcısı Olsun... Genç Kadına Egzama Dediler Ama... Keşke Egzama Olsaydı Diyeceksiniz!

Allah Yardımcısı Olsun… Genç Kadına Egzama Dediler Ama… Keşke Egzama Olsaydı Diyeceksiniz!

Egzama Kaşıntısını Rahatlatan Yollar

Egzama Kaşıntısını Rahatlatan Yollar

Egzaması Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

Egzaması Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

Egzamayı Önleyecek Doğal Sabunlar

Egzamayı Önleyecek Doğal Sabunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir