Ukrayna’da 2 tahıl koridoru açıldı

Ukrayna İçişleri Bakanı Yardımcısı Dmitro Senik, besin krizine mani olmak için, Polonya ve Romanya’ya gerçek 2 tahıl koridoru açıldığını söyledi.

Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaş, tüm dünyaya ziyan vermeye devam ediyor. Dünyanın dördüncü büyük tahıl ihracatçısı olan Ukrayna, savaş nedeniyle tahıl ihraç edemiyor.

Bu durum dünyada büyük bir besin krizini tetiklerken, Ukrayna İçişleri Bakanı Dmitro Senik, Polonya ve Romanya’ya yanlışsız 2 tahıl koridoru açıldığını bildirdi. Rus akınları nedeniyle, Ukrayna’nın Karadeniz’de tahıl ihracatını durdurmak zorunda kaldığını, bunun da fiyatları yükselterek global besin güvenliğini tehdit ettiğini belirten Senik, Baltık ülkeleri ile üçüncü bir tahıl koridoru açılması için görüştüklerini açıkladı.

Polonya ve Romanya’ya ne kadar tahıl ihraç edildiği yahut edileceği hakkında ayrıntı vermeyen Senik, “Bu rotalar kusursuz değil, zira makul darboğazlar oluşturuyor. Fakat bu ortada rotaları geliştirmek için elimizden gelenin en düzgününü yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.