Türkiye’nin alanında en büyük projesi: Besin İnovasyon Merkezi açılıyor

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya nazaran, projeyle besin kesiminin bölgesel ve milletlerarası çapta yenilikçiliğe dayalı rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor.

Açılışa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılmaları bekleniyor.

Türkiye’nin en kapsamlı Ar-Ge çalışmaları yapılacak

Merkez, besin endüstrinin sonuç odaklı AR-GE ve inovasyon çalışmalarını birlikte gerçekleştirmek üzere altyapı gereksinimlerini karşılayacak.

Gıda İnovasyon Merkezi, TÜBİTAK MAM Hayat Bilimleri Besin Araştırmaları Lider Yardımcılığı bünyesinde Gebze’de 5 bin 800 metrekare kapalı alanda kuruldu. Merkez, besin dalının gereksinim duyduğu AR-GE ve inovasyon çalışmaları için 9 pilot ölçekli sürece çizgisi ve ileri besin güvenliği tahlilinin yapılabileceği araştırma laboratuvarları ile Türkiye’nin en kapsamlı AR-GE çalışmalarına imkan veriyor.

Gıda İnovasyon Merkezi’nde 200 makine ve ekipman ile donatılmış 9 eser kategorisinde pilot sürece tesisleri bulunuyor. Merkezde, minimal işlenmiş besinler, fermente meyve eserleri ile nar ve meyve suyu, fındık eserleri, bitkisel ekstraksiyon ve çay, hazır yemek, deniz eserleri, starter kültür ile süt eserleri sürece sınırları yer alıyor. Merkezde çeşitli besin tahlillerinin yapılabileceği ileri teknolojiyi kullanan 84 çağdaş laboratuvar aygıtı da bulunuyor.

“Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” yaklaşımı ile kurulan TÜGİP, Türkiye’nin besin ve içecek bölümünde yer alan tüm paydaşları kapsıyor. İrtibat ağı ve kümelenme platformu olan TÜGİP, firmaların eser ve fikirlerini hayata geçirmeleri, inovasyon ve AR-GE maliyetlerini azaltmaları ve iş birliğinin gücünden yararlanmaları için bütünsel tahliller sunuyor.

INNOFOOD Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının takviyesi ile Rekabetçi Kesimler Programı kapsamında yürütülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.