Trump’ın Florida’daki konutuna FBI baskını: Beyaz Saray’dan açıklama

Son dakika haberi! ABD’de bir birinci yaşandı. Federal casuslar, eski bir ABD Lideri’nin konutunu aradı.

Eski ABD Lideri Donald Trump, gelişmeyi kendi toplumsal medya platformundan duyurdu.

Trump, 45. ABD Lideri olarak paylaştığı metinde, aramayı, ulus için karanlık vakitler olarak niteledi. “Böyle bir akın yalnızca 3. dünya ülkelerinde olur” dedi.

Ajanların meskeni ablukaya aldığını sav eden Trump, “Radikal sol, adalet sistemini silaha çevirdi” suçlamasında bulundu.

Daha evvel hiç bir ABD Liderinin bu türlü bir şey yaşamadığını vurgulayan Trump, “Demokratlar 2024’te başkanlık için yarışımı istemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan Trump’ın konutuna yapılan FBI baskınına ait açıklama geldi.

Adalet Bakanlığı’nın soruşturmayı bağımsız olarak yürüttüğü vurgulananan açıklamada, Biden’ın ve Beyaz Saray’ın kelam konusunu baskını medyadan öğrendiği belirtildi.

TRUMP’IN KONUTU NEDEN BASILDI?

FBI casuslarının mülkünde bulunan bir kasayı kırdığını argüman eden Trump, “İlgili devlet kurumlarıyla yapılan çalışma ve iş birliğinden sonra konutuma yapılan bu habersiz baskın gerekli yahut uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Associated Press, husustan bilgisi bulunan bireylere dayanarak, FBI aramasının, Trump’ın Beyaz Saray’daki misyonu sırasında Florida’daki ikametgahına zımnî kayıtları alıp almadığına ait bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti.

ABD Lideri olduğu periyotta Trump’ın erişiminde bulunan 15 kutu evrakın hala iade edilmediği tabir ediliyor.

Federal kanunların, kapalı devlet dokümanlarının maddelerce belirlenmiş yetkili yerlerden dışarı çıkarılmasını yasakladığı bilgisi paylaşıldı.

FBI’ın baskın yaptığı Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago isimli evi

“WATERGATE” SKANDALINA BENZETTİ

Diğer taraftan Trump, olayı 1972-1974 yılları ortasında Lider Richard Nixon idaresi periyodunda yaşanan “Watergate” skandalına benzetti.

EKSİK KAYITLAR

Öte yandan, Şubat ayında arşivci David Ferriero, ABD Meclisi milletvekillerine Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi’nin 2021 boyunca 15 kutu kaydın iadesi hakkında Trump ile irtibat halinde olduğunu söyledi.

Ferriero, o sırada Ulusal Arşivler’in hala bir envanter yürüttüğünü, lakin birtakım kutuların “sınıflandırılmış ulusal güvenlik bilgileri olarak işaretlenmiş” öğeler içerdiğini açıkladı.

Trump daha evvel kimi kayıtları arşivlere iade etmeyi kabul ettiğini doğrulayarak bunu “sıradan ve rutin bir süreç” olarak nitelendirdi. Ayrıyeten arşivlerde “hiçbir şey ‘bulunmadığını’ argüman etti.

Konuya yakın bir kaynak, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın Trump’ın Florida mülküne götürdüğü kayıtlara ait erken kademede bir soruşturma başlattığını söyledi.

Trump’ın gelini Lara Trump ise ABD’nin eski liderinin sadece yasal olarak almaya yetkili olduğu anıları aldığını öne sürdü.

Lara Trump, Fox News’e verdiği demeçte, “Bakın, kayınpederim, herkesin bildiği üzere, gazete ve mecmua kupürleri ile fotoğraflar üzere Beyaz Saray’dan alma sahip olduğu dokümanları saklamayı severdi” dedi.

TRUMP DESTEKÇİLERİ TOPLANDI

Öte yandan, onlarca Trump destekçisi, Mar-a-Lago yakınlarında toplandı. Göstericiler, Trump’ı destelediklerini ve ABD’nin eski lideri Trump’ın konutundaki aramanın Demokrat Parti’nin yeni bir düzmecesi olduğunu öne sürdü.

Trump lehine slohgan atan göstericilerden biri, “Bence bu Trump hakkında aslı olmayan uydurmaların bir yenisi, birebir 6 Ocak’ta olduğu üzere. Trump 6 Ocak’ta yanlış hiçbir şey yapmadı. Trump’ın buyruklarını ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi reddettiği için bunlar yaşandı” dedi.

Trump destekçileri Mar-a-Lago yakınlarında toplanarak slogan attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.