Sukkar Şeker 530 bin ton pancar üretimi hedefliyor

Albayrak Grubu’nun tarım ve kristal şeker imalat kesiminde faaliyet gösteren markalarından Sukkar Şeker ve Mezra Ziraat, tüm tarım üreticilerinin 26 Temmuz Hasat Bayramını kutladı. Hasat Bayramı vesilesiyle yayımlanan iletide konuşan Sukkar Şeker Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu, Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları olarak toplam 11 adet ekim bölgesinde yaklaşık 105 bin dekar alanda, 3 bine yakın çiftçi ile şeker pancarı üretimi gerçekleştirmekteyiz. Bu yıl mevcut ekim alanına nazaran yaklaşık 530 bin ton pancar üretimi ile bereketli bir hasat devri bekliyoruz” dedi.

Sukkar Şeker Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu

Yaklaşık 3 bin çiftçiyle çalışıyor

Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında 2020-2021 periyodunda 610 bin ton şekerpancarından 91 bin ton kristal şeker ürettiklerini hatırlatan Karavaizoğlu, “2021-2022 periyodunda kuraklık ve dona karşın 410 bin ton şekerpancarından 60 bin ton kristal şeker üretmeyi başardık. Bu yıl da 530 bin ton şeker pancarından 77 bin ton şeker üretmeyi planlıyoruz. Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları ve yaklaşık 3 bin pancar üreticisiyle bölge iktisadına geçen dönem 600 milyon lira hacim kazandırdık. Bu yıl ise 1,2 milyar liralık hacim kazandıracağız. Birçok dalda olduğu üzere ziraî sanayide de üretimi modernize ederek daha kaliteli ve verimli eser üretimini gerçekleştirme, yatırımcıları faal ziraî eser üretim zincirine dahil etme gayesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“Çiftçilerimize değerli dayanaklar sağlıyoruz”

Çiftçilere her daim takviye olduklarının altını çizen Karavaizoğlu, Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında, fabrikaların uygunlaştırılması, modernize edilmesi ve bölgede pancar ekiminin teşvik edilmesi emeli ile 2019, 2020 ve 2021 yıllarında yaklaşık 90 milyon TL yatırım yapıldığını söyledi.

İmkan epey yatırımlara sürat kesmeden devem edileceğine vurgu yapan Karavaizoğlu, üreticilere birçok alanda takviye sağladıklarını belirterek, “Şirketimiz bilhassa pancar tarımının sürdürülebilirliği bakımından kontratlı üretim modeliyle şeker pancarı üretimi gerçekleştirilmekte, üreticilerimize gübre, tohum ve ilaç üzere tıpkı avanslar ile çapa, mazot, sulama ve söküm avansları üzere nakdi avanslar verilmekte, üreticilerimiz tarafından değişik nedenlerle ziraî üretim emeliyle değerlendirilemeyen yerler şeker pancarı üretimine alınarak ziraî istihdama katkı sağlanmakta ve bölge halkı için değerli bir gelir kaynağı oluşturulmaktadır” halinde konuştu.

Maliyetleri düşüren yatırımlar yapılıyor

Düzenli yapılan yatırımlarla, kapasite artırımına gidilirken üretim sistemindeki değişiklikler ile de hem güç hem de şeker maliyetinde önemli tasarruflar sağladıklarına dikkat çeken Karavaizoğlu, “Yeni alınan ekipmanlar ile pancar sürece kapasitesi Erzincan şeker fabrikasında bin 800 ton Pancar/Gün’den 2 bin ton Pancar/Gün’e çıkarılırken Erzurum Şeker fabrikasında 3 bin 300 ton Pancar/Gün’den 4 bin ton Pancar/Gün’e çıkarılmıştır. Tekrar, kazanların düşük güç maliyetiyle ısıtılmasına yönelik dönüşümlere ilaveten buharlaştırma sisteminin dört kademeden beş kademeye çıkarılması ve buhar dağılımının optimize edilmesi ile hem yakıt maliyetlerinde yüzde 20 düşüş sağlanmıştır. Hem de fabrikalarda 100 ton pancarın işlenmesi için kullanılan 45 Ton buhar/100 ton pancar pahası, buhar ölçüsünde yapılan iyileştirmeler ile 33 ton buhar/100 ton pancar sürece kıymetine düşürülmüştür” tabirlerini kullandı.

Desteklerle pancar üretimi cazip hale geldi

Karavaizoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Dünya genelinde artan üretim maliyetlerinden ötürü ziraî üretimde girdi yükünü azaltmaya yönelik üreticilerimize uygun fiyatlı ve kaliteli üretim girdi takviyeleri sağlanıyor. Pancar üretimi gerçekleştiren üreticilere vermiş olduğumuz birebir ve nakdi avanslara ilaveten muhtaçlık duymaları durumunda mutabakatlı banka aracılığıyla garantörlük kapsamında cazip ziraî krediler kullandırılarak üreticilerimizin acil nakit muhtaçlıklarının karşılanmasını sağlıyoruz. Şeker pancarı üreticilerinin peşin ödemede zorluk yaşadığı sulama birliklerine olan elektrik borçlarının kendileri ismine şirketimiz tarafından ödenmesi, çağdaş sulama ekipmanlarının uygun fiyat ve ödeme şartlarıyla verilmesi, değişen sosyo-kültürel yapı nedeniyle kırsal kesimde ziraî üretimde teknolojik imkanlara ayak uyduramayan üreticilerimize çağdaş ekim, söküm ve çapalama makine takviyeleri ile pancar tarımını kolaylaştırıp üretim kademesindeki süreçleri süratli bir biçimde yapmalarına yardımcı oluyoruz. Temizleme-yükleme makineleri ile üreticilerimizin pancarları üretim alanlarından yüklenmek suretiyle teslim alınmakta, düşük fireli, pak pancar teslim etmeleri sağlanmaktadır. Ayrıyeten bölgemizde hasat müddetinin kısa olmasından ötürü çağdaş söküm makineleri ve temizleme yükleme makinelerine yaptığımız yatırımlarla emek ve vakit bakımından tasarruf sağlanarak pancar üretimi cazip hale getiriliyor. Hasat süreçleri gerçekleştirilmiş olan pancarlar Şirketimiz tarafından üreticilerden rastgele bir fiyat alınmaksızın fabrikalarımıza nakledilmekte yahut nakliyesini kendileri yapan üreticilerimize nakliye primi ödemesi yapılmaktadır. Alanda çalışan mühendislerimiz aracılığı ile bölge çiftçilerine yalnızca şeker pancarı ile ilgili olmayıp bütün bitkilerle ilgili teknik takviye verilmekte, ekim, sulama, çapalama, gübreleme ve hastalık-zararlı çabası ile toprakların aktif kullanımı üzere yenilikçi uygulama mevzularında üreticilerimiz bilinçlendirilmektedir.”

Mezra Ziraat 2023’te 15 bin dekar ekecek

Hasat Bayramının ehemmiyetine değinen Mezra Ziraat Genel Müdürü Eyüp Demir ise, kendi bünyesindeki çiftçi çalışma arkadaşlarıyla 10 bin dönüm alanda üretim yaptıklarını belirterek, bu yıl 530 bin ton şekerpancarı üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mezra Ziraat Genel Müdürü Eyüp Demir

Hasat vaktinin üreticilerin bir yıl boyunca sabırla bekleyişinin sonucu olduğuna işaret eden Demir, bu yıl da hasat vakti pancar üretiminde bölgede rekor kırmayı hedeflediklerini tabir etti.

Böylece mahallî kaynaklarla ülke iktisadına katkıda bulunduklarını kaydeden Demir, “Mezra Ziraat yeni bir şirket olmasına karşın Erzurum ve Erzincan iktisadına 85 milyon liralık ek hacim kazandırıyoruz. 60 çalışanla 10 bin dönüm alanda ekim yapıyoruz. 2023 yılında ise 75 çalışana ulaşarak 15 bin dekar alanda ekim yapacağız. Bu yıl da bereketli bir hasat bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.