Sputnik Nedir?

Rus Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi sürecine yönelik Türk bir ilaç şirketi ile anlaşma imzalandı. Üretim için gerekli teknolojinin transfer sürecine adım atıldı. Buna göre; aşının üretimi Türkiye’de de gerçekleştirilecek. Koronavirüs aşısının adı Sputnik ne demek, anlamı ne? Neden Sputnik adı verildi?

SPUTNİK NE DEMEK?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini duyurmasının ardından, Moskova koronavirüs aşısının adını ‘Sputnik V’ olarak adlandırdıklarını belirtmişti. Sputnik, 1. dünya savaşının ilk yapay uydusunun adıdır. Sputnik serisinden ilk uzay aracı. SSCB tarafından 4 Ekim 1957’de yörüngeye oturtulmuştu.

Uydunun ağırlığı 80 kg, çapı 58 cm, yörünge yüksekliği 250 km olarak biliniyordu. Küre şeklinde bir gövdesi ve bundan ayrılan 2,4 ila 2,9 m uzunluğunda dört uzun antene sahipti. 20 ve 40 MHz gücünde iki radyo vericisine sahipti. Bu radyo sinyalleri iyonosferdeki elektron yoğunluğunu ölçmede kullanmaya yarıyordu.

Ayrıca, uydunun iç basıncı ve sıcaklığı da sinyallerle iletiliyordu. Böylece uydu çeperinin bir göktaşı tarafından delinip delinmediği takip altındaydı. Uydunun basınçlı iç bölgesi nitrojen gazıyla doldurulmuştu. Ancak yörünge sırasında uydu çeperinin hiç delinmediği tespit edildi. Bu durum ise, gelecekteki uzay uçuşları için Dünya yörüngesinin güvenli olduğunu gösteriyordu.

İLİşKİLİ HABERLER Rusya'nın İlk Koronavirüs Aşısı Sputnik V Halkın Kullanımına Açıldı

Rusya’nın İlk Koronavirüs Aşısı Sputnik V Halkın Kullanımına Açıldı

Sputnik V Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Sputnik V Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Sputnik V Aşısının 9 Aylık Bağışıklık Süresi Bilim Dünyasını Şaşırttı

Sputnik V Aşısının 9 Aylık Bağışıklık Süresi Bilim Dünyasını Şaşırttı

Sputnik-V Türkiye'de Üretilecek

Sputnik-V Türkiye’de Üretilecek

İLİşKİLİ GALERİLER Sağlık Bakanlığından 'Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Bitecek?' Sorusuna Yanıt

Sağlık Bakanlığından ‘Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Bitecek?’ Sorusuna Yanıt

Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir