Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Solunum semptomlarını egzersizlerle azaltmanın mümkün. Bu egzersizlerinden biri diyafragmatik solunum bir diğeri ise büzük dudak solunumudur. Fizyoterapide çokça bilinen bu solunum çeşitlerinin salgın döneminde kıymeti iyice arttı. Öncelikle kronik hastalığı olanlar bu egzersizleri doktorlarına danışarak yapsınlar. Kronik bir rahatsızlığı olmayan her birey bu uygulamaları yapabilir.

Diyafragmatik solunumu yaparken bir el göğüs kafesinde, diğer el ise göbek deliğinin üzerinde bulunuyor. Üsteki el hiç bir şeklide oynamazken, burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek alttaki ele doğru karından nefes alma hareketleri yapılır. Bu egzersizler yapıldığında asıl dikkat edilmesi gereken durum, oturur pozisyondayken vücut dengesinin iyi sağlanmasıdır. Ayakların yere tam basması ve kalça kemiklerinin her iki tarafına eşit yük binmesi gerekiyor.

Omurganın dik duruşu göğüsün öne doğru itilmesi anlamına gelmiyor. Dik dururken sanki bir balon yukarıya çekiyormuş hissiyle doğal bir pozisyonda olmak ve çene kemiğinin boğazın önüne doğru eğilmesi lazım. Eller diyafragmatik solunumda göğüs kafesinde ve karında yer alırken, büzük dudak solunumunda dizlerin üstünde yer alabilir. Bu egzersizler günlük olarak 5-10 dakika yapılabilir. Ancak bu uygulama esnasında her hangi bir nefes darlığı veya bir semptom yaşanırsa bir uzmana danışılmasını öneriliyor.

Pandemiyle birlikte insanların evde bulanmasıyla beraber hareketsiz yaşam daha da arttı. Bu monotonluk insan fizyolojisinde sorunları da beraberinde getiriyor. Hareketsizlik ve yanlış hareketler omurgada eğriliklere, kas güçsüzlüğüne ve kasta asimetriğe neden oluyor. Tek kolla çanta taşımak vücudun tek tarafını kuvvetlendirirken diğer tarafı kuvvetsiz bırakıyor. Bu da omurgada asimetriyle beraber bel ağrıları, boyun ağrıları meydana getiriyor.

Tek elle poşet taşımak, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek de vücutta problemlere yol açıyor. Günlük yaşantımızda yürürken, otururken, yatarken ve yataktan kalkarken belli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Sabah uyandığımızda kaslarımız soğuk oluyor. Ani hareketlerle beraber de zedelenebiliyor. O nedenle kalkarken vücut dengesini sağlamak lazım. Günlük 5-10 dakika düzenli olarak yapılan egzersizlerle beraber boyun sağlığı, bel sağlığı ve omurga sağlığı korunabilir.

İLİşKİLİ HABERLER Bebeklerde Yapay Solunum

Bebeklerde Yapay Solunum

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Belirtileri

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Belirtileri

Yerli Solunum Cihazı Türkiye’ye 90 Milyon Dolar Kazandırdı

Yerli Solunum Cihazı Türkiye’ye 90 Milyon Dolar Kazandırdı

Kovid-19 Tedavisinde Yerli 'Solunum Cihazı' Kullanıma Hazır

Kovid-19 Tedavisinde Yerli ‘Solunum Cihazı’ Kullanıma Hazır

İLİşKİLİ GALERİLER Çocukları Üst Solunum Yolu Enfeksiyonundan Koruma Yolları

Çocukları Üst Solunum Yolu Enfeksiyonundan Koruma Yolları

Yerli Solunum Cihazının Üretim Süreci Nasıl İlerledi?

Yerli Solunum Cihazının Üretim Süreci Nasıl İlerledi?

Yerli Solunum Cihazının Üretim Aşamaları

Yerli Solunum Cihazının Üretim Aşamaları

Yerli Solunum Cihazlarının Yurt Dışına İhracatı Başladı

Yerli Solunum Cihazlarının Yurt Dışına İhracatı Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir