Sol tarafınıza yatarak uyumanın inanılmaz tesirlerini biliyor musunuz? İşte sol tarafınızda uyumanın mucizevi yararları

Uyumakla ilgili olan şey, herkesin daha süratli uyumasına yardımcı olan favori bir konumu olması ve uyandıklarında kendilerini daha düzgün hissetmeleridir. Kimi beşerler için sağ tarafa kimileri için ise sırt üstü uyumak üzere. Bu haberimizde sol tarafınızda uyumanın başka durumlardan neden daha yeterli olduğunu açıklayan bir listeyi sizlerle paylaşacağız.

HORLAMA

Sabah uyandığınızda eşinizin size epey hudutlu baktığını görürseniz, bir makineli tüfek üzere horlayarak ses çıkardığınız için olabilir. Sol tarafınıza yatmak bu mevzuda size yardımcı olacaktır. Sırt üstü yatış, horlama kelam konusu olduğunda uyumak için en makus konumdur zira uykunuzda lisan, ağız ve boğazınız gevşer ve bu konum geriye yanlışsız uzanır ve bu da teneffüs sisteminizde bir mahzur oluşturur.

MİDE EKŞİMESİNE YARDIMCI OLUR

Mide ekşimenizin ne kadar makus hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Çoklukla uyumadan evvel yemek yediğimiz vakit olur ve bilim adamlarına nazaran sol tarafınıza yatmak bu hissi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bir dahaki sefere o berbat duyguyu hissettiğinde sol tarafına dönmeyi unutma.

KALBİNİZE YARDIMCI OLUR

Bu epey mantıklı, zira sol tarafımıza yattığımızda, kanınızı dolaştırmak için yerçekiminden biraz yardım alacaksınız. Kalp hastalığı hepimizin korkması gereken bir şeydir zira dünya çapında tüm yetişkinlerin bir numaralı katilidir, bu nedenle sol tarafınıza yatmak üzere küçük bir şey yaparak kalbinizin yükünü hafifletebilirsiniz.

HAMİLE BAYANLAR İÇİN HARİKA

Birçok hekim gebe bayanlara sol tarafa yatmalarını söyler ve bunun nedeni karaciğerin yerinin sağ tarafta olması ve sağ tarafta dinlenirken uterusun ona çok baskı yapmasıdır. Fetüsün kan deveranı için de şahanedir. Lakin bu, gebeyken evvel hekiminizle görüşmeniz gereken bir şeydir.

LENFATİK SİSTEME YARDIMCI OLUR

Sol tarafa yatmak lenfatik sistem için de şahanedir zira bu sistem kelam konusu olduğunda baskın olan taraftır. Bunu yaparak bedeninizin atıkları ve sıvıları çok daha süratli filtrelemesine müsaade vermiş olursunuz ve mantıklı bir halde sağ tarafa yattığımızda lenfatik sistem çok daha yavaş çalışır.

SIRT AĞRISINA YARDIMCI OLUR

Sırt ağrısı sorunu yaşayan bireyler bundan en çok faydalanacaktır zira sol tarafa yattığınızda sırt üstü yattığınızda omurganızın hissettiği baskıyı hafifletmiş olursunuz. Ve yan yattığınızda kendinizi çok daha rahat hissedebileceğinizi belirtmekte yarar var.

ÖNEMLİ NOT

Sol tarafa yatmak çok büyük yararlar sağlarken, uyku apnesi, glokom ve öteki birtakım hastalıklardan muzdarip şahısların üstte belirtilen ipuçlarından herkesin faydalanamayacağını vurgulamak son derece kıymetlidir. Bu şartlardan rastgele birinden muzdaripseniz, sırt üstü uyumanın sizin için daha düzgün olup olmadığını hekiminize sormak her vakit makul olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.