Seçmen listeleri askıya çıkarıldı

20 Mart-2 Nisan tarihleri arasında askıda kalacak olan seçmen listelerinde isimlerini bulamayan vatandaşlar, il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuracak. Askı listeleri 2 Nisan’da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

Depremzede seçmenler, seçimde kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59’a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yapmıştı.

Bu işlemleri henüz yapmayanlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında da bu işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Muğla’da üniversite öğrencilerinin yoğun yaşadığı Menteşe Kötekli Mahalle Muhtarı Hasan Ali Baydur, öğrenci ve depremzede vatandaşlar ile seçmen sayısının yaklaşık 10 bine çıktığını açıkladı. Baydur, “20 Mart saat 08.00 itibari ile seçmen listeleri askıya çıktı. Mahallemiz hem öğrenci, hem de depremzede vatandaşlarımızın yoğunluklu olarak yaşadıkları bir mahalle. Özellikle Kredi ve Yurtlar Kurumu Menteşe Turgutreis Öğrenci yurdu ve diğer yurtlarımızda kalan depremzede vatandaşlarımız İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri ile e-devlet üzerinden adres değişikliği beyanlarını yapanlar veya yapmayanlar askıya çıkan listeyi mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor” dedi.

YURT DIŞI SANDIK SAYILARI ARTI

Dışişleri Bakanlığı’nın, yurt dışında yaşayan Türklerin sandıklara ulaşımının kolaylaştırılması, seçimlere katılımının artırılmasına ilişkin yoğun yaşanan bazı merkezlere de sandık açılması konusunda taleplerin iletildiğine dikkat çekilen YSK kararında, oy kullanabilecek 75 ülke ve 156 temsilciliğe ilaveten vatandaşların yoğun bulundukları dokuz ülkedeki 25 yerleşim yerinde de sandık kurulmasına karar verildiği kaydedildi.

GÜMRÜK KAPILARI

YSK, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için oy kullanılacak gümrük kapılarını da belirledi. Gümrük kapılarına ilişkin karara göre, oy verme işlemi 27 Nisan Perşembe günü saat 08.00’de başlayacak ve 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Kurul, oy kullanılabilecek 20 karayolu gümrük kapısı, 20 havalimanı gümrük kapısı ve dokuz liman gümrük kapısını şöyle ilan etti: Gürbulak, Aktaş, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Karkamış, Üzümlü, Esendere, Kumlu, Cilvegözü, Öncüpınar, Çobanbey, Dilucu, Dereköy, Akçakale, Habur, Kapıköy, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Çardak, Diyarbakır, Hasan Polatkan, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Süleyman Demirel, İstanbul, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun Çarşamba, Trabzon ve Zonguldak Çaycuma havalimanları, Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum, Marmaris ve Samsun limanları. (ANKARA Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir