Rüyaları Hatırlamak İçin Ne Yapılmalı?

Yapılan bir araştırmaya göre rüyaları, uyanmamızla birlikte sona erdiğinde hatırlayabiliyoruz. Yani çabalamamıza rağmen gördüğümüz rüyaları hatırlayamıyorsak bu durum rüyamızın uyanmadan önce sonlanmış olmasından kaynaklanabilir. 

Öte yandan gerçek hayatımızda olma ihtimali düşük olan rüyaların da hatırlanma olasılığı düşük oluyor. Peki rüyaları hatırlamanın yolları neler? Rüyaları hatırlamanın yolu var mı?

En fazla hatırlanan rüyalar genelde kabuslar olmaktadır. Çünkü kabus görüldüğü anda beyin ve vücut pasif durumdan kurtuluyor. Böylece kişi uyandığı için rüyada gördüğü kabusları hatırlayabiliyor. Peki bu durum gerçekleşmediği zaman rüyaları hatırlamak için neler yapabiliriz? İşte rüyaları hatırlamak için bazı öneriler…

RÜYALARI HATIRLAMANIN YOLLARI NEDİR?

Uyku esnasında görülen rüyaları hatırlayamama hakkında sıkıntı yaşıyorsanız not defteri ve kalemden yardım alabilirsiniz. Rüyaları anımsayabilmek için öncelikle uyumadan önce sigara, abur-cubur, alkol, kahve gibi kafein içeren ve uyarıcı maddelerden uzak durun. Bunların yerine meyve suyu, süt veya su içebilirsiniz. Ayrıca yatağınızın baş ucunda not defteri ve kalem bulundurabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak ise kendinizi, gece gördüğünüz rüyayı hatırlamak istediğinize şartlandırıp o şekilde yatın. Ayrıca saatinizi uyanmak istediğiniz vakitten 15 dakika öncesine kurun.

Uyandığınızda ise yatağınızda bir süre hareketsiz kalın. Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde gördüklerinizi unutabilirsiniz. Daha sonra kendinize sorular sorarak ne gördüğünüzü anımsamaya çalışın. Ufacık bir detay, gördüğünüz rüyayı daha fazla hatırlamanıza yardımcı olabilmektedir. Yataktan kalkınca ise hatırladıklarınızı her bir detayı ile not defterinize yazın. 

İLİşKİLİ HABERLER Inception Filmi Gerçek mi Oluyor? Rüyalarımız Tehlike Altında

Inception Filmi Gerçek mi Oluyor? Rüyalarımız Tehlike Altında

Sağlıklı Uyku Kalp Yetmezliğini Önlüyor

Sağlıklı Uyku Kalp Yetmezliğini Önlüyor

Uykunun Bölünmemesi Sağlıklı Bir Hayat İçin Önem Taşıyor

Uykunun Bölünmemesi Sağlıklı Bir Hayat İçin Önem Taşıyor

REM Uykusu Nedir?

REM Uykusu Nedir?

İLİşKİLİ GALERİLER Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak Aromatik Yağlar

Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak Aromatik Yağlar

10 Gizli İpucu İle Daha Hızlı Uykuya Dalabilirsiniz!

10 Gizli İpucu İle Daha Hızlı Uykuya Dalabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir