Rusya’dan Ukrayna çıkışı: 10 günde 170 paralı savaşçı yok edildi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, başşehir Moskova’da askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Sergey Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerlemesi sonucu yabancı paralı savaşçılar ve özel askeri şirketlerin elemanlarının sayısının azaldığını belirterek, “Son 10 günde paralı savaşçılardan 170’i yok edildi, 99’u ise askeri hareketlerde yer almaktan vazgeçti ve Ukrayna topraklarını terk etti” dedi.

Şoygu, Karadeniz ve Azak Denizi sularındaki gemilerin güvenliğinin sağlanması tarafında tedbirler aldıklarını lisana getirerek, “Sivil gemilerin hareket etmesi için 2 insani koridor oluşturduk. Mariupol’deki limanın sularındaki mayın tehlikesi büsbütün ortadan kaldırıldı” diye konuştu.

Şoygu ayrıyeten, Ukrayna’nın Luhansk bölgesini külliyen ele geçirdiklerine dikkat çekerek, bu bölgedeki halka dayanak sağladıklarını belirtti.

’28 BİNDEN FAZLA TON ASKERİ YÜK TESLİM EDİLDİ’

Şoygu, Batılı ülkelerin Ukrayna ile ilgili hareketlerine değinerek, “Batı, Ukrayna’daki çatışmaları uzatma umuduyla Kiev idaresine geniş çaplı silah sevkiyatını sürdürüyor. Ukrayna’ya 28 binden fazla ton askeri yük teslim edildi” tabirlerini kullandı.

Şoygu ayrıyeten, kelam konusu silahların bir kısmının Orta Doğu bölgesinde ve karaborsada yayıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.