Rantsal plan değişikliğine yurttaşlardan tepki: Kente karşı işlenen bir suç!

Edirne’de yapılan plan değişikliğiyle 13 bin metrekarelik arazinin ranta açılmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Yapılan plan değişikliğine ilişkin yurttaşlar, dün Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.

Rantsal plan değişikliğine yurttaşlardan tepki: Kente karşı işlenen bir suç!

Yaren ÇOLAK

Edirne İl Özel İdaresi tarafından kent merkezinde trafiği tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle taşınması planlanan tesislerin yerine otel ve AVM yapılmasına yönelik plan değişikliğine ilişkin dün yurttaşlar Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaklaşık 30 itiraz dilekçesi verdi.

13 bin metrekarelik arazi ile ilgili Çevre Düzeni Planında (ÇDP) yapılan değişikliğin 26 Mart’ta askıya çıkarılmasının ardından TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, TMMOB İKK, Edirne Kent Konseyi, Çevre Gönüllüleri Derneği ve SOL Parti’nin de aralarında bulunduğu yurttaşlar planın iptal edilmesini talep etti.

Bu değişikliğin rantsal olduğunu vurgulayan yurttaşlar, yapılan plan değişikliğinin yalnızca Edirne Merkez Kirişhane Mevkii 22 parsele özel olmasına dikkat çekti.

AÇIKLAMAYA POLİS ENGELİ

İtiraz dilekçelerini verdikten sonra il müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmak isteyen yurttaşlar bu defa da polis engeliyle karşılaştı. Ardından yazılı olarak ortak açıklama yapan Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ve TMMOB Edirne İKK Sekreteri Aziz Avukatoğlu parsel bazında yapılan değişikliğin rant sağlamaya yönelik olduğunu vurguladı. Açıklamada, “Söz konusu plan değişikliği; kamu yararı taşımamakla beraber, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi, yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine de aykırıdır” denildi.

‘TRAFİK YÜKÜ İNANILMAZ BOYUTLARA GELECEK’

Bölgede inşaa edilmek istenen ticaret ve turizm alanın trafik yoğunluğu açısından da ciddi sorunlara yol açacağının altı çizilen açıklamada, “Mevcut haliyle Erasta AVM’nin inşa edilmesi sonucu AVM’nin açık olduğu dönemlerdeki trafik yoğunluğu ve yaşana aksaklıklar halen giderilmemiş iken; çok yakınına inşa edilecek bir ticaret ve turizm yapısı sonrasında trafik yükünün inanılmaz boyutlara geleceği kaçınılmaz bir gerçektir. Söz konusu plan değişikliği yürürlükte olan İmar Kanunu ve Mekansal Plan Yapım Yönetmeliğine aykırı olmakla beraber, söz konusu parselin ticaret+turizm fonksiyonuna çevrilmesi kente karşı işlenen bir suç niteliğindedir. Bu nedenler ve daha birçok nedenden ötürü kentliler ve sivil toplum örgütleri olarak itirazlarımızı yaptık. Yetkili kurumlardan talebimiz; askıda bulunan plan değişikliğine itirazımızın kabul edilmesi ve plan değişikliğinin iptal edilmesidir” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir