Piyasaya sunuldu! Özellikleri şaşırtıyor

Rog Strix Scar, 17.3 inç değerde bir ekrana sahip. IPS-level panel kullanan bu ekran, FHD çözünürlük sunuyor ve parlama önleyici yüzeye sahip. 300hz yenileme hızı ve 3ms tepki süresi sayesinde de görüntülerin olabildiğince net ve akıcı detaylarla oyunculara sunulması hedefleniyor.

Online oyunlarda rakiplerin önüne geçebilmek için mekanik klavye ve gelişmiş sensörlere sahip mouse’ların önemi büyüktür. Bu ürününde optik mekanik klavye kullanmış. Bu sayede tuşa basar basmaz daha hızlı yanıt almanın önü açılıyor.

Asus, oyuncuların hoşuna giden bir diğer detay olan RGB aydınlatma sistemini de unutmamış. Bu sistem, hem tuşlarda hem de laptopun alt kısmındaki köşelerde konumlandırılmış. İster mevcut profilleri aktifleştirebilir, isterseniz de kendi istekleriniz doğrultusunda özelleştirmeler yapabilirsiniz.

AMD Ryzen 9 ve Nvidia GeForce RTX 3080

Asus Rog Strix Scar, işlemci ve ekran kartı tarafında da iddialı. AMD’nin 3.3GHz hızda çalışabilen Ryzen 9 5900HX işlemcisine sahip cihaz, ekran kartı tarafında da Nvidia’nın 3080 Notebook GPU’sunu bünyesinde barındırıyor, ki bu da 16GB GDDR6 değerde.

Windows 10 işletim sisteminin bulunduğu ürün, depolama tarafında da toplamda 2GB SSD M.2 NVMe PCIe 3.0 sunuyor. Böylece yaklaşık 15 saniyede açılabilen PC’nizde oyun, program ve dosyalarınızı hızlıca yükleyebilir, kopyalayabilirsiniz.

Cihazda Toplamda 32GB (16GB DDR4-3200 SO-DIMM x 2) RAM değeri kullanılmış.

Peki cihazın oyun çalıştırma performansı nasıl?

Ürün pek çok farklı oyunu en yüksek grafik ayarlarında rahatlıkla oynatabiliyor. Örneğin Doom Eternal’i ultra grafik ayarlarında, FHD çözünürlükte akıcı bir şekilde oynamak mümkün. Crysis Remastered’a gelince en yüksek ayarlar olan “Can it Run Crysis?” modunda oynamak bu sistemi yormuyor. Cyberpunk 2077’yi en güncel halini, en yüksek grafik detayları ve tabii ki ışın izleme teknolojisinin de aktifleştirerek akıcı bir şekilde deneyimlenebiliyor. Ayrıca Id Software klasiklerinden Quake 2, kısa süre önce RTX güncellemesi almıştı. Ne kadar eski bir oyun olsa da, RTX güncellemesiyle çok güzel görünüyor ve bu oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için ışın izleme özellikli bir karta ihtiyacınız var. Rog Strix, bu nostalji soslu deneyimimizde de harika sonuçlar veriyor.

Gelişmiş soğutma sistemi

Teknoloji severler bu tip ürünlerde “sesli çalışma ve aşırı ısınma” gibi detaylardan endişe duyar. Peki bu cihazda durumlar nasıl?

Laptopun 4 fan çıkışı bulunuyor ve kullanılan fanlar da önceki nesle kıyasla daha büyük ve sessiz çalışmak için optimize edilmiş. Ek olarak, CPU’ya entegre edilmiş olarak gelen sıvı soğutma sistemini de unutmamak gerekli. Yani evet, cihaz, normal kullanımda ısınmıyor. Uzun süre yük altındayken de rahatsız edici bir ısınma düzeyine ulaşmıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir