Piyanist ve bestekar Fazıl Say’dan AKM’de birinci konser

Bu yılki teması “İstanbul” olan şenlikte sahneye çıkan ve birinci senfoni bestesi “İstanbul Senfonisi”ni de yine müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, Atatürk Kültür Merkezi’nin çok uygun olduğunu lisana getirerek, “Bu ortada AKM’de birinci konserim bu benim. Salonu çok beğendim. Hoş olmuş. Akustik de çok yeterli. Yapanların eline sıhhat.” sözlerini kullandı.

Fazıl Say, birinci defa seslendirdiği ve Nejat Eczacıbaşı’na ithaf ettiği Portreler bestesi öncesi yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Ben 13-14 yaşlarında Ankara’da öğrenciyken her yıl haziran ayında okul bitince annemin yanına gelirdim. Neden? İstanbul Şenliği için. O vakit hatırlarsanız hem tiyatro hem müzik hem dans hem de caz aktiflikleri oluyordu. Annem bütün konserlere bilet almıştı. Günde üç aktifliğe gittiğimiz oluyordu. Beyoğlu’nda org dinliyor, sonra Aya İrini’ye gidiyorduk. Lütfi Kırdar, evvelce bir spor salonuydu. Orada caz konserleri oluyordu. Benim ferdî hayatıma katkısı inanılmazdır. Buradaki 2200 kişinin de o denli düşündüğünü sanıyorum. Zira sahiden son 50 yılda İstanbul’u İstanbul yapan ögelerden biri olmuştur İKSV, bu kültürel katkısıyla. Size dünyayı getiriyorlar.”

Annesinin eczacı olduğuna işaret eden sanatçı, “Nejat Beyefendi, birebir vakitte Türkiye’deki tüm eczacılık öğrencilerinin hocasıdır, mentorudur, annemin de natürel. Annem Nejat Beyefendi ile ilgili anılarını ve ona kattıklarını büyük bir hayranlıkla anlatırdı. Nejat Eczacıbaşı için bestelediğim parçayı birinci defa çalıyoruz. Bu bir birinci seslendiriliştir. Yaklaşık 10 gün sonra da tüm dijital mecralarda yayınlayacağız. Ben notaların orjinal el yazmasının değerli bir hatıra olduğunu düşünüyorum. Bülent Eczacıbaşı’na bir armağan olarak veriyorum.” diye konuştu.

İKSV İdare Şurası Lideri Bülent Eczacıbaşı ile dinleyicilerin uzun mühlet ayakta alkışladığı konserin akabinde, sanatçı Portreler bestesinin nota kağıdını da Eczacıbaşı’na armağan etti.

Konserde, ney sanatkarı Burcu Karadağ, kanun sanatkarı Hakan Güngör ve vurmalı çalgılarda Aykut Köselerli de yer aldı.

60’tan fazla müzisyen ve topluluğu kentin özel yerlerinde müzikseverlerle buluşturacak şenlik, 24 Haziran’a kadar devam edecek.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.