New York’ta fiyat artışları nedeniyle akaryakıttaki vergi askıya alındı

ABD’nin New York eyaletinde artan akaryakıt fiyatlarına karşı hane halkını korumak için akaryakıttan alınan verginin kaldırıldığı açıklandı.

ABD’nin New York eyaleti, artan akaryakıt fiyatları nedeniyle bugünden itibaren yıl sonuna kadar akaryakıttan alınan vergiyi askıya aldı.

New York eyalet idaresi, akaryakıtta galon (1 galon=3,78 litre) başına uygulanan yüzde 16’lık vergiyi askıya alarak, vergi indirimi yapan bir dizi diğer eyalete katıldı.

Amerikan Araba Birliği (AAA) datalarına nazaran akaryakıt şuanda galon başına ortalama 4,62 dolarla rekor düzeyde bulunuyor. New York’ta, gaz fiyatları ise mayıs sonunda 4,93 dolarla rekor kırmıştı.

ABD genelinde yakıt maliyetlerini takip eden GasBuddy şirketinin analisti Patrick De Haan, ülke çapında akaryakıt fiyatlarının 17 Haziran’a kadar galon başına ortalama 5 doları bulabileceği görüşünde.

HANE HALKINI FİYAT ARTIŞLARINDAN KORUMAK İÇİN ALINDI

Büyük oranda global petrol piyasasındaki sıkışıklıktan kaynaklanan bu fiyat artışlarına karşı New York eyalet idaresi de harekete geçerek hane halkını sert fiyat artışlarından korumak için vergi indirimi kararı aldı.

New York dışında Connecticut, Georgia ve Maryland de ABD’de akaryakıt artırımlarına karşı vergi indirimi yapan öbür eyaletler oldu.

SON BİR YILDA FİYATLAR SERT ARTTI

Son 1 yılda petrol fiyatlarındaki artış dünya genelinde akaryakıt fiyatlarına da direkt yansıyor. Ekonomist Ed Yardeni’nin hesaplamalarına nazaran, ABD’de hane halkının akaryakıta harcadığı yıllık fiyat yüzde 70 artarak 4 bin 800 dolara çıktı. Birtakım eyaletlerde fiyatların 6-7 dolar bandına çıktığı belirtiliyor.

Brent ham petrolü şu anda varil başına yaklaşık 117 dolarla bir evvelki yıla nazaran yüzde 71 daha yüksek düzeyde süreç görüyor. Pandeminin akabinde gelen talep artışı ile Rusya-Ukrayna savaşı, petrol fiyatını artıran en değerli gelişmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.