NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Başkanların görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilecek NATO Başkanlar Tepesi öncesinde açıklamalarda bulundu. Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO karargahında konuşan Stoltenberg, “Madrid’deki NATO Tepesi birçok değerli kararla dönüştürücü olacak. Yeni konseptimiz, stratejik rekabet çağında bize rehberlik edecek. Rusya’nın güvenliğimize yönelik en kıymetli ve direkt tehdit olduğunun müttefikler tarafından netleştirilmesini umuyorum. Birinci kere Çin’e hitap edeceğiz. Pekin’in güvenliğimize, çıkarlarımıza ve kıymetlerimize getirdiği zorluklar konuşulacak. Görüşmede ayrıyeten terörizm de dahil birçok tehdit ve zorluğa karşı yaklaşımımız da ele alınacak” dedi.

“SAVUNMAMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ’’

Basın toplantısında tepeye dair ayrıntılar veren Stoltenberg, “Zirvede ileri savunmamızı güçlendireceğiz. İttifakın doğu kısmındaki savaş kümelerimizi tugay düzeylerine çıkaracağız. Hazırlık kuvvetlerimizin sayısını artıracağız ve bu sayı 300 bini geçecek. Bu birlikler savunma kuvvetleriyle birlikte tatbikat yapacak. Böylece bölgeye ve daha evvel pozisyonlandırılmış ekipman ile birliklere adapte olacaklar. Rastgele bir acil duruma sıkıntısız ve süratli bir formda müdahale edebilecekler. Birlikteliğimiz, Soğuk Savaş’tan beri kolektif caydırıcılık ve savunmamızın en büyük revizyonunu oluşturuyor. Bunu yapmak için daha fazla yatırım yapmamız gerekecek’’ formunda konuştu.

TOPLANTIYA ZELENSKİY DE KATILACAK

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin de toplantıya katılacağını tabir eden Stoltenberg, “Ukrayna hükümeti ve halkı, Rusya’nın acımasız saldırganlık savaşına karşı direnmeye devam ediyor. Cüretleri ve bağlılıkları ilham kaynağıdır. Lider Zelenskiy’nin NATO Zirvesi’nde bize katılmasını memnuniyetle karşılıyorum. NATO ve müttefikler, askeri ve mali yardımlar da dahil olmak üzere Ukrayna’ya Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana birçok dayanak sağladı. Ukraynalı on binlerce şahsa eğitimler verildi. Tüm bunlar her gün savaş alanında farklılıklar oluşturuyor. Dorukta ayrıyeten Ukrayna için güçlendirilmiş yeni bir yardım paketi konusunda mutabakata varacağız” dedi.
NATO üyesi olmayan ülkelerin de doruğa katılacağını belirten Stoltenberg, “NATO’nun en yakın ortaklarıyla da işbirliğimizi derinleştireceğiz. Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Kore Cumhuriyeti’nin bize katılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Gürcistan ve Avrupa Birliği de tepeye katılacak. Ayrıyeten tüm müttefiklerin güvenlik telaşları ele alınarak, Finlandiya ve İsveç’in tarihi NATO üyeliği müracaatları konusunda ilerleme kaydetmeyi amaçlıyoruz” sözlerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM’’

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı duyduğu güvenlik tasalarına de değinen Stoltenberg, “Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Bugün ilerleyen saatlerde Başbakan Andersson ile görüşeceğim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Andersson’ın yarın Madrid’de yapılacak görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim. Müttefikler, güneyden gelen tehditleri ve zorlukları tartışacak. Terörle çabayı tekrar görüşeceğiz. Rusya’nın Ukrayna işgalinin neden olduğu besin krizini ele alacağız. Her şeyden evvel transatlantik bağın güvenliğimizin temeli olmaya devam ettiğini bir kere daha teyit edeceğiz” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.