Merkez Bankası’nın ‘sabit faiz’ kararına reaksiyon yağıyor

Yıllık enflasyonun yüzde 69.97’ye yükselmesi ve geçen aylardaki faiz indirimlerinin kur krizini tetiklemesi akabinde TCMB, geçen ay olduğu üzere bu ay da siyaset faizinde değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası’nın kelam konusu kararının akabinde milletvekilleri ve ekonomistler toplumsal medya hesaplarından reaksiyon gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Tucay Özkan Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “Faiz sebep enflasyon sonuçtur diyordunuz. Faizi neden indirmediniz? Nas’a ne oldu? Beceriksizliğiniz, tutarsızlığınız, yanlış politikalarınız ülkemizi batırıyor. Birinci seçimde gideceksiniz az kaldı” tabirlerine yer verdi.

Demokrat Partisi Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt da reaksiyon gösteren isimlerden biri oldu. Enginyurt paylaşımında “Allah’ın buyruklarını uygulamaya devam mı? Diyeceğimde, tekrar pas geçtiniz Hacı. %14 NAS a nazaran haram değil mi? Abi 2 tık düşürseydiniz, hiç olmazsa sizinkilere gün doğardı” dedi.

CHP İktisat Masası Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak ise toplumsal medya hesabından tükeci enflasyonu ve Merkez Bankası’nın siyaset faizinin birlikte gösterildiği tabloyu paylaşarak “Nas bu ay da pas” diyerek reaksiyon gösterdi.

Öztrak yaptığı başka paylaşımda ise “Merkez Bankası yeniden ‘enflasyonun sorumlusu ben değilim’ demiş.Bir Merkez Bankası her şeyden vazgeçebilir. Fakat sorumluluklarından vazgeçemez. Yetkilerini saraya devredeneler, Sorumluluktan kaçamaz” tabirlerine yer verdi.

Merkez’in kararının akabinde reaksiyon paylaşımlarının başında ekonomist Mahfi Eğilmez’in paylaşımı da geliyor. Eğilmez, yaptığı paylaşımda kurun yükseleceğine dikkat çekerek “TCMB istikrarı seçti: Faiz düşük kalacak, kur yükselecek, cari açık fazlaya dönüşecek, yerli üretici ithalattan vazgeçip imalata dönecek, maliyetler ve enflasyon düşecek. Buraya kadar açık da niçin döviz satıp kuru düşük tutmaya çalışıyorlar o kısmı anlaşılamıyor” tabirlerine yer verdi.

Reaksiyon paylaşımı yapan bir öbür ekonomist olan Şenol Babuşcu yaptığı paylaşımdan TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’na “Vicdanın rahat mı?” diyerek seslendi. Babuşcu paylaşımında şu kelamlara yer verdi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.