Lübnan’da ekonomik kriz: Hesabından para çekmek isteyen bayan, silahla bankayı bastı

David Gritten | BBC News

EPA Kendisini Sally Hafez (ortada) olarak tanıtan bayan, görüntü klibinde “hakkımı almaya geldim” diyor

Lübnan’ın başşehri Beyrut’ta, kanser hastası kardeşinin hastane masraflarını ödemesi gerektiğini söyleyen bir bayan, dondurulmuş hesabından para çekme talebiyle silahla bankayı bastı ve çalışanları rehin aldı.

Bankanın kendisine 13 bin dolar vermesi üzerine hareketine son vererek bankadan ayrıldı. İzleyen saatlerde Aley’de bu sefer tasarruf hesabından para çekmek isteyen bir adam misal bir aksiyona girişti.

Lübnan’da yaşanan ekonomik kriz yüzünden bankalardaki hesapların dondurulmasının yarattığı öfke, haftalardır bu tıp olaylar yaşanmasına sebep oluyor.

Çoğu Lübnan vatandaşının hesaplarından nakit çekişi, Lübnan parasının büyük bedel kaybetmesi ve enflasyonun rekor seviyelere çıkması üzerine 2019 yılından bu yana sınırlamalara tabi.

Ülke şu anda dünyada görülen en derin ve uzun ekonomik krizlerden birini yaşıyor ve halkın yüzde 80’i yoksulluk çekiyor. Beşerler besin ve ilaç bulmakta zahmet yaşıyorlar.

Bugünkü banka baskını, Blom Bank’ın Beyrut’un Sodeco mahallesi şubesinde gerçekleşti ve bir saat kadar sürdü. Hareket sırasında ölen ya da yaralanan olmadı, ateş açılmadı.

Ailesinin tasarruf hesaplarına erişim talep eden hareketçi bayan, olay sırasında kendisini kayda aldı.

Başka bir bayanın, kendisine para verildiğini söylemesi ve bir adamın elinde ABD dolarları olan bir torba göstermesi üzerine silahlı bayan “Ben, Sally Hafez. Bugün, hastanede ölmek üzere olan kardeşimin hesabından para çekmeye geldim. Kimseyi öldürmeye ya da ateş açmaya gelmedim. Yalnızca hakkımı almaya geldim” dedi.

Daha sonra Sally Hafez’in annesi olduğunu söyleyen bir bayan, kızının bunu yapmak zorunda kaldığını, zira küçük kız kardeşinin kanser tedavisinin masraflarını ödemesi gerektiğini söyledi.

Kadın, “Biz bunu yapmasak kızım ölebilirdi” dedi.

Reuters ajansına başka banka baskını hakkında bilgi veren bir güvenlik kaynağı ise, silahlı adamın Aley’deki Bankmed şubesine girerek dondurulmuş olan tasarruf hesabından 30 bin dolar çekmek istediğini, ama etrafının polisçe sarıldığını söyledi.

Lübnan’da tasarruf hesapları dondurulanlar ismine kampanya yürüten, Mevduat Sahiplerinin Çığlığı hareketinden İbrahim Abdallah, insanların daha fazla dayanamayacak bir noktada olduklarını söylüyor.

“Son üç yıldır devletin kapısını aşındırıyoruz, barışçı yollarla talep ediyor, protesto ediyoruz ancak hiç kimse problemimizle ilgilenmiyor” diyor.

Geçen ay Lübnan’da bir yargıç Beyrut’ta yeniden bir banka şubesine silahlı baskın yaparak, çalışanları 7 saat rehin tutan ve babasının hastane masraflarını ödeyebilmesi için tasarruf hesabından 35 bin dolar çekmesine müsaade verilmesini talep eden bir kişiyi hür bırakmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.