Kuzey Kıbrıs’ta akademisyene ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret’ soruşturması

Kıbrıs’ın kuzeyinde bir akademisyen hakkında “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret” suçlamasıyla polis soruşturması başlatıldı. Bir Kıbrıslı Türk yurttaş ise “KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıkarıldı.

Kıbrıs’ta yayın yapan ana muhalefetin yayın organı ‘Yeni Düzen’ gazetesinin internet sitesinde yer alan ilgili habere nazaran “Akademisyen Doç. Dr. Hasan Ulaş Altıok polise çağrıldığını duyurdu”.

Altıok’a “Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortasındaki huzur ve dostluğu bozmak kastı ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, tahkir etmek, nefret ve hakarete uğratmak” hedefiyle yazı yayıp, yayınladığı gerekçesiyle hakkında dava bildiri edildi.

‘SİZDEN ZERRE KADAR KORKMUYORUZ’

Yaşananları toplumsal medya hesabından duyuran Altıok, itham olduğu suça ait yazı yazmadığını lisana getirerek, “TC-KKTC ortasındaki huzuru ve dostluğu bu çeşit faşizan davranışlar bozmaktadır” açıklamasını gerçekleştirdi.

Altıok mevzu hakkında “Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortasındaki huzur ve dostluğu bozmak kastı ile Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, tahkir etmek, nefret ve hakarete uğratmak maksadıyla ‘O yeterli beşerler, O Hoş Atlara Binip Çekip Gittiler, Bu Binemedi, Başımıza Kaldı’ başlıklı yazıyı yazmak ve yayımlamak suretiyle hakarette bulunmak”. Bu yazıyı ben yazmadım. O denli bir yazı görmedim bile” dedi.

Kıbrıslı akademisyen ayrıyeten, “Sizden zerre kadar korkmuyoruz. Çok beklersiniz ancak susmayacağız” verdi.

TATAR’DAN DA HAKARET DAVASI

Bu ortada Altıok hakkında yargı sürecinin başlatıldığı bir esnada geçtiğimiz haftalarda Flamoudi/Mersinlik bölgesinde meydana gelen yangın sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yangın bölgelerini gezmek için binmiş olduğu helikopterde objektiflere gülerken yansıyan fotoğrafını toplumsal medya hesabından paylaşıp hakaret ettiği gerekçesiyle Yudum Mişon mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede Polis, zanlının KKTC asıllı olup kamu vazifelisi olduğunu söyleyerek, zanlının davalarında hazır bulunmasının sağlanması gayesi ile mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti kıymetlendiren Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya zanlının 30 bin TL pahasında kefalet senedi imzalaması şartı ile tutuksuz yargılanmasına buyruk verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.