Kurdeşen Neden Olur?

Ciltteki döküntüler ve kızarıklar yani halk arasında kurdeşen olarak bilinen bu rahatsızlığın nedeni nedir? Kurdeşen bulaşıcı mıdır? Kurdeşeni önlemek için neler yapılır? İşte tüm bu soruların cevabı…

KURDEŞEN NEDEN OLUR?

Halk arasında ‘kurdeşen’ adıyla bilinen ‘ürtiker’ farklı koşullar nedeniyle ciltte görülen reaksiyonlardan kaynaklanan kabarık, şiş, kaşıntılı ve kızarık lekelerle karakterize edilen bir cilt hastalığıdır. Bazı hastalarda ciltteki döküntülere dudaklarda, ağız içinde ve yüzde şişlik de eşlik eder.

Bu kızarık lekelerin boyutları birkaç milimetreden bir kaç santimetreye kadar farklılık gösterebilir ve yaygın olarak birbirleri ile birleşip ten üzerinde çok geniş bir alanı kaplayabilir.

Lekeler, hastalık seyrettiği süre zarfında 24 saat içerisinde belirip kaybolabilir. Eğer kurdeşenden kaynaklanan kızarıklıklar ile kabarıklıklar altı haftadan daha uzun süre devam ederse ve aylar ya da yıllar boyunca sık sık tekrarlarsa, durum kronik ürtiker olarak kabul edilir.

ÜRTİKER BULAŞICI DEĞİLDİR

Halk arasında hastalığının bulaşıcı olduğu gibi bir düşünce ola da ürtiker (kurdeşen) hastalığı bulaşıcı değildir.

KURDEŞEN NEDEN OLUR?

Kurdeşen kızarıklıkları ile birlikte beliren kabarıklıklar, bazı hücreler tarafından kan dolaşımına histamin ve diğer kimyasalların serbest bırakılmasıyla meydana gelir. 

Doktorlar genellikle kronik ürtikerin nedenini veya akut ürtikerin neden bazen kronik bir hal aldığının nedenini belirleyemezler.

Deride oluşan kurdeşen dökülmesinin tetikleyici nedenlerinin şunlardır; 

-Ağrı kesici ilaçlar

-Alkol kullanımı

-Böcekler veya parazitler

-Çeşitli gıda türleri

-Cilt üzerinde uzun süreli baskı, lastik şerit gibi

-Çizilme

-Egzersiz

-Enfeksiyon

-Güneş Işığı

-Soğuk

-Stres

-Yüksek ısı

KURDEŞENİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Kronik ürtiker aylarca yada yıllarca devam edebilir. Bireyin uyku düzenini bozabilir ve günlük hayatının kalitesini düşürebilir.  Alınacak bir kaç basit önlem kronik ürtikerin tekrarlayan cilt reaksiyonlarını önlemeye veya etkiisini hafifletmeye yardımcı olabilir:

-Bilinen tetikleyicilerden kaçınmak

-Bol, Gevşek ve hafif giysiler giymek.

-Derinin çizilmesinden kaçınmak.

-Etkilenen bölgeyi yıkayarak, yelpazeleyerek, serin ve nemli bir bez kullanarak, ya da losyon veya kaşıntı önleyici krem ile rahatlatmak.

-Güneş kremi kullanmak

-Sert sabunları kullanmaktan kaçınmak.

İLİşKİLİ HABERLER Kurdeşene İyi Gelen Doğal Tedaviler

Kurdeşene İyi Gelen Doğal Tedaviler

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir