Kovid-19’u Atlatanları Bekleyen Büyük Tehlike!

Koronavirüs atlatan kişilerin büyük risk grubunda olduğu açıklandı. Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, ‘Son 2-3 ayda kalp kası iltihabıyla bize başvuran genç hastalar var. Hastalığı sessiz dahi geçirseniz koronavirüs sonrasında mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırın’ uyarısında bulundu.

Koronavirüs pandemisinin vücutta en çok akciğerler üzerinde tahribata yol açtığı bilinse de yapılan araştırmalar, virüsün başka organlara da zarar verdiğini gösteriyor. Hastalığın yol açtığı en hayati olan problemlerden biri de kalpte yol açtığı tahribat. Almanya’da yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikte. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Esen, araştırmayı değerlendirerek koronavirüs ve kalpte yol açtığı hasara yönelik önemli bilgiler paylaştı. 

 

KORONAVİRÜSTEN ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA KALP HASARI DA YER ALIYOR 

Koronavirüsün akciğer dışında en fazla zarar verdiği organın kalp olduğunu hatırlatan Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, ‘Bu hasar şu açıdan önemli; kalp hasarı, krize ya da kalp kasında iltihaba yol açar. Bu durum kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyerek ölümüne dahi neden olabilir. Kişinin akciğer tutulumu gerçekleşmiş buna bağlı bir akciğer zatürresi ilerlemiş olabilir ancak yine de koronavirüsün ölüm nedenleri arasında kalp hasarı yer alıyor. Dolayısıyla koronavirüs enfeksiyonunun neden olduğu kalp hasarını öngörebilmek maalesef mümkün değil’ diye konuştu. 

 

TÜRKİYE’DE DE BENZER VAKALARA RASTLADIK 

Türkiye’de de özellikle kendi muayeneleri esnasında kalp kası iltihabı vakalarına rastladığını ifade eden Prof. Dr. Esen, ‘Kliniğimizde son 2-3 ayda karşımıza gelen oldukça genç hastalarımız var. Bu kişiler koronavirüsü atlattıktan sonra bile hiç şikayetleri olmadan kalp kası hasarıyla bize başvurdular. Hastanede yatarken koronavirüs geçiren hastanede tedavi edinilen kişilerin aldığı hasarları biz kanda tespit edebiliyoruz. Bunları takip ederek hasarın ilerlemesini gözlemliyoruz. En önemli kısım ayakta ve sessiz bir şekilde enfeksiyon geçiren kişilerin hastalığı atlattıktan sonraki durumu. Koronavirüs sonrası böyle bir şikayet varsa takip eden 3 ayda muhakkak koronavirüsle ilişkilendirmek mümkün’ açıklamalarında bulundu. 

KALP KASI KORUYUCU VE NABIZ DÜZENLEYİCİ İLAÇLAR ÖN PLANDA 

Koronavirüs sonrası hastalara yapılacak kalp muayeneleriyle ilgili son olarak şu bilgileri aktardı: 

‘Bizim standart tetkiklerimizden EKG ve EKO ile hastaların durumlarını değerlendiriyoruz. Daha ciddi risk gördüğümüz kalp kası iltihabı şüphesi olan hastaları kalp MR’ı ile değerlendiriyoruz. Kalp MR’ı ciddi hassasiyeti olan kıymetli bir tetkik, teşhis koymamıza yardımcı oluyor.  Bu durum, 35-55 yaş arasındaki hastalarda daha çok görülüyor. Ancak her yaştan hasta etkilenebiliyor. Hastalık akut dönemde ciddi hayati sorunlara yol açabiliyor.  Hayatı tehdit eden ritim bozuklukları ani ölümlere yol açabiliyor. Bu da ağır spor yapan kişilerde soruna yol açabilir. O nedenle bu kontrollerin spor öncesi yapılması çok önemli. Tedavide özellikle kalp kası koruyucu ve nabız düzenleyici ilaçlar ön planda oluyor. Koronavirüs vücuttan atıldığı için herhangi bir enfeksiyon olmuyor. Dolayısıyla bu koronavirüs sonrası bir tedavi oluyor’ 

 

 

 

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Solunum Egzersizleri Koronavirüsü Engelliyor

Koronavirüste Ölüm Riskini Arttırıyor!

Koronavirüste Ölüm Riskini Arttırıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplandı

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplandı

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüsten Korunmak İçin Kullanılan Bazı Maskeler Tehlike Saçıyor!

Koronavirüsten Korunmak İçin Kullanılan Bazı Maskeler Tehlike Saçıyor!

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Salgınında Umut Veren Gelişme!

Koronavirüs Salgınında Umut Veren Gelişme!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir