Kavanoz öyküsü toplumsal medyada viral oldu

Öğrencilerine hayat üzerine ders vermek kararı ile sınıfa giren profesör, toplumsal medyanın gündemine oturdu.

Tenis topları, çakıl taşları, kum ve içecek ile bir kıssa ortaya koyan Profesör Meir Kay, öğrencilerine unutamayacağı anlar yaşattı.

Öncelikler ve hayata dair bildiri içeren kıssa, izleyenlerde tesir bıraktı.

O anlar kısa müddette Instagram, Twitter, Facebook ve TikTok’ta viral haline geldi.

Hayatın sırrı: Kavanoz hikayesi

“Öğrencilerine hayat üzerine ders vermek kararı ile sınıfa giren profesör, hiçbir şey söylemeden, kürsünün üstüne büyükçe bir kavanoz koyar…

Ardından kavanozu tenis topları ile doldurur ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar. Öğrenciler, daima bir ağızdan kavanozun dolduğunu söylerler. Bu sefer profesör içi çakıl taşı dolu olan bir torba çıkarır ve torbanın içindeki tüm çakıl taşlarını kavanoza döker.

Sonra çalkalayarak taşların tenis toplarının ortasındaki boşluklara yerleşmesini sağlar. Öğrencilerine tekrar sorar;  “Kavanoz doldu mu çocuklar?” Öğrenciler yeniden “evet doldu” diye yanıtlarlar.

Profesör bu sefer içi kum dolu bir torba çıkarır ve torbanın içindeki tüm kumu kavanozun içine boşaltır. Onu çalkalar ve kumların, içi tenis topu ve çakıl taşı dolu olan kavanoza yerleşmesini sağlar.

Bir kere daha sorar öğrencilerine; – “Kavanoz doldu mu çocuklar?..” Öğrenciler bir sefer daha cevaplar; – “Evet, doldu…” Bu sefer profesör bir öğrencisini kantine gönderip iki fincan kahve almasını rica eder.

Gönüllü bir öğrenci koşarak sınıftan çıkar ve kısa bir müddet sonra iki fincan kahve ile geri döner.

Öğrencisinin elinden kahveleri alan profesör bu sefer bu kahveleri kavanozun içine döker ve çalkalar. Sınıfa dönüp son defa sorar; “Kavanoz doldu mu arkadaşlar?” Öğrenciler biraz şaşkın dördüncü kere “evet doldu” diye karşılık vermek zorunda kalırlar.

Bunun üzerine profesör içi tenis topu, çakıl taşı, kum ve kahve dolu kavanozu iki eli ile kaldırarak sınıfa gösterir ve şöyle der:

“Bu kavanoz sizin hayatınızı simgeler. Bu tenis topları hayatınızdaki değerli şeylerdir; Aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz arkadaşlarınız ve sizin için kıymetli olan şeyler… Öteki şeyleri kaybetseniz de, bu değerli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur.

Çakıl taşları ise daha az değerli olan öbür şeyleri temsil eder; İşiniz, konutunuz, otomobiliniz üzere.

Kum ise geriye kalan ufak şeylerdir. Şayet kavanoza evvel kum doldurursanız çakıl taşlarına ve bilhassa de tenis toplarına kâfi yer kalmaz.

Birebir şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve gücünüzü ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, değerli şeyler için vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için paha taşıyan önceliklerinize çevirin.

Çocuklarınızla oynayın… Sıhhatinize dikkat edin… Eşinizle yemeğe çıkın… Konutunuzun gereksinimlerini karşılayın… Yani öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin.

Önceliklerinizi, sıraya dizmeyi güzel bilin. Gerisi daima kumdur.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.