Kararan Muz Yenir mi?

Kararan muzun yenilip yenilemediği sıklıkla araştırma konusu olmuştur. Kararmış muzun çürüğe benzer görünümü, insanların kafasını karıştırabiliyor. Peki kararmış muz yenir mi? Kararan muz faydalı mı zararlı mı?

KARARMIŞ MUZ YENİR Mİ?

Antioksidanlar, hastalığa neden olan inflamasyona karşı vücudu korumaya yardımcı olan önemli kimyasallardır. Muzun içerisindeki antioksidan konsantrasyonu da kararan muzda artar. 

Fazla olgunlaşan muzdaki dirençli nişasta neredeyse tamamen basit şekere dönüşmüştür. Bu nedenle diyabet tip-2 hastalarının kahverengi benekli ya da tamamen kahverengiye dönmüş muzlardan uzak durması gerekir. Çünkü fazla olgunlaşan bu muzlarda şeker oranı fazla artmıştır.

Kahverengileşmeye başlamış muzu incelemek önemlidir. Eğer kötü kokuyorsa, küflüyse yahut tamamen kararmışsa, böyle muzu yemek doğru değildir.

KARARMIŞ MUZ ZARARLI MI?

‘Food Science and Technology Research’ (Gıda Bilimi ve Teknolojisi Araştırmaları) tıp dergisinde 2009’da yayımlanan makaleye göre, önemli araştırmalar saptanmıştır. 

Japon bilim adamları, sarı kabuk üzerinde koyu lekeler, benekler bulunan tamamen olgun muzun, Tumor Necrosis Factor olarak bilinen bir madde üretmeye başladığı, bu maddenin kansere neden olanlar da dahil anormal hücreleri yok ettiği tespit etmiştir. Kabuğu kararan muz kanser tedavisinde bulunamaz ancak bu muzu tüketmek bağışıklığı artırmada yardımcı olabilir.

İLİşKİLİ HABERLER Bayatlayan Kekleri Değerlendirmenin En Lezzetli Yolu: Muzlu Çikolata Topları

Bayatlayan Kekleri Değerlendirmenin En Lezzetli Yolu: Muzlu Çikolata Topları

Tenisçiler Neden Muz Yer? Tenisçiler Muz Yemeyi Neden Tercih Eder?

Tenisçiler Neden Muz Yer? Tenisçiler Muz Yemeyi Neden Tercih Eder?

İLİşKİLİ GALERİLER Meyve ve Sebze Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Meyve ve Sebze Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Bir Çok Hastalığa İyi Gelen Mucizevi Meyve

Bir Çok Hastalığa İyi Gelen Mucizevi Meyve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir