Karabük’te mağaraya düşen rehber, 12 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı

Karabük’te bulunan Bulak Mencilis Mağarası, Türkiye’nin dördüncü büyük mağarası olarak biliniyor.

Mağrara, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlarken Hollanda’dan Türkiye’ye tatil için gelen 47 yaşındaki Neşat Uluçay ve 24 yaşındaki kızı Maşide Uluçay da mağarayı gezmek için bölgeye geldi.

Turizme açık olan ve 400 metreden sonra profesyonel grupla ilerlenen mağaraya 2 rehber eşliğinde giren baba ve kız, 2.5 kilometrelik kuvvetli alanlardan geçtikten sonra çelik halatlarla karşıya geçti.

Halat kopunca rehber düştü

Bu sırada 27 yaşındaki rehber Bahadır Öztürk, karşıya geçerken halatın kopması sonucu yaklaşık 15 metre yükseklikten aşağıya düşerek yaralandı.


Durum takımlara bildiridi

Yaşanan kaza sonrası başka rehber, mağaradan geri çıkarak dışarıdaki iki rehberden yardım istedi ve durumu 112 Acil davet merkezine bildirdi.

İhbar üzerine mağaraya Jandarma, UMKE ve AFAD’dan oluşan takımlar sevk edildi.

19 kişilik takım, mağara içinde yer alan kanyona düşerek yaralanan rehber ile mahsur kalan gurbetçi baba kızı kurtarmak için gece 00.30’da mağaraya giriş yaptı ve çalışmalarana başladı.


Rehberi kurtarmak için gayret verildi

Zorlu ve dar alanlardan geçerek sabah karşı yaralı ve mahsur kalan gurbetçilere ulaşan gruplar, gencin sol ayağının kırık olduğunu ve hipotermiye girmek üzere olduğunu fark ederek süratlice müdahaleye başladı.

UMKE grupları tarafından mağaranın içinde birinci müdahalesi yapılan rehber Öztürk’ü kurtarmak için vakitle yarışa girdiler.

Hollandalı gurbetçi baba ve kızı, sabah saat 05.30’da mağaradan sağ olarak çıkarılıldı.

Ayağında kırık ve bedeninde zedelenmeler olan mağara rehberini kurtarmak için AFAD ve UMKE takımları ile mağara işletmecisinin öbür rehber takımları, adeta insan üstü çaba sergiledi.


Rehber yaralı olarak kurtarıldı

Yaklaşık 12 saat süren uğraş sonrası yaralı olarak kurtarılan Öztürk’ün babası Saim Öztürk ile annesi dört gözle oğullarından gelecek memnun haberi bekledi.

Rehberin babası gözyaşlarını tutumadı

Zorlu alanları geçerek son 400 metrelik seyahat kısma sedye üzerinde getirilen oğlunu gören baba ise gözyaşlarına hakim olamadı.


“Merak etme iyiyim”

Sedye ile mağaranın girişine kadar getirilen Bahadır Öztürk, “Nihayet güneşi gördüm 16 saat sonra.” diyerek kendisini kurtaran gruplara teşekkür etti.

Mağaradan indirildikten sonra ambulansa konulan Öztürk, tedavi edilmek üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilirken ellerine sarılan annesine ‘Merak etme yeterliyim.’ diyerek teselli etti.


Kurtarma çalışması 12 saat sürdü

Öte yandan Vilayet Jandarma Kumandanı Kıdemli Albay Garip Gümüş, olay yerine gelerek karakol kumandanı Özer Öz’den bilgiler aldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay da gazetecilere yaptığı açıklamada, ihbarın dün gece geldiğini, bölgeye sevk edilen AFAD ve UMKE gruplarının mağaraya girerek mahsur kalanları 12 saat sonra çıkarabildiklerini anlattı.

Gazanfer Erbay, Hollandalı gurbetçi baba kızın dün akşam saatlerinde rehberler eşliğinde mağaraya girdiklerini söyleyerek, “Rehber Zipline ile karşıya geçerken 15 metre yükseklikten aşağıya düşmüş. Gruplarımız insan üstü gayret vererek yaralı gencimizi kurtardılar.” dedi.

İHA’nın haberine nazaran; AFAD grup koordinatörü Efe Bakır ise, mağaranın 3 km ilerisinde rehberin 15 metre yükseklikten düştüğünü ve güçlü gayret sonrası kurtardıklarını söz etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.