Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bir kadının orgazm bozukluğu tanısı alabilmesi için, ritmik uyarıların olmasına ve anatomik bulguların olmasına rağmen, orgazm yaşantısının hiç olmaması durumudur. Orgazm hiç yaşanmamış olabilir ya da hamilelik veya evlilik sonrası orgazm yaşantısı bitmiş olabilir.

Cinsel isteksizlikle orgazm bozukluğunu karıştırmamak gerekir. Çünkü cinsel isteksizlikte mastürbasyon yapma isteği dahi yoktur. Ama bunun tam tersi olarak orgazm bozukluğunda, mastürbasyona ve uyarıya rağmen orgazm hiç başlamaz yada yarıda kesilir. Bunun da tedavisi mümkündür.

ORGAZM BOZUKLUĞUNUN TIBBİ SEBEPLERİ NELERDİR?

Hamilelik, menopoz vs gibi dönemlerle birlikte kadının bedeninde çok şiddetli hormonsal değişiklikler olur. Orgazm yaşantısı, beyindeki limbik sistemin işin içinde olduğu bir süreç olduğundan dolayı, hormonlarda meydana gelen herhangi bir dalgalanma ve değişiklik direkt olarak orgazmı etkileyecektir. Dolayısıyla bu dönemlerde orgazm yaşantısında bir takım değişiklikler olduğu bilinmektedir.

Kullanılan bazı ilaçların cinsel yaşantıyı ciddi şekilde etkilemesi söz konusu olabilir. Bazı anti depresanların cinsel isteksizlik yaptığını, klitoris bölgesindeki uyarımı beyne göndermediği bilinmektedir. İlaç kullanımı da cinsel yaşamı etkileyecek bir faktördür.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kadınlarda orgazm bozukluğu tedavisinde, kullanılan ilaçlardan kaynaklı bir bozukluk söz konusuysa bu ilaçların yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Doğumdan sonra ve ya menopozdan sonra yaşanan hormon değişimleri sebebiyle bir bozukluk yaşanıyorsa, burada da ek ilaçlar tavsiye edilebilir.

Psikolojik boyutta ise cinsel bilgilendirme ve gevşeme önerilir. Çünkü orgazm olma aslında bir beceri olarak adlandırılabilir. Ciddi bir konsantrasyona ihtiyaç vardır, olumsuz duyguların araya girip orgazm yaşantısını bozmaması için uygulamalı egzersizler yapılır.

İLİşKİLİ HABERLER Diyabet Hastalığı Cinsel Hayatı Etkiliyor

Diyabet Hastalığı Cinsel Hayatı Etkiliyor

Cinsel Performansı Arttıran Besinler Nelerdir?

Cinsel Performansı Arttıran Besinler Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Genital Cerrahi Cinsel Hayatı Etkiliyor mu?

Genital Cerrahi Cinsel Hayatı Etkiliyor mu?

İLİşKİLİ GALERİLER Cinsel İsteği Arttıran İçecekler!

Cinsel İsteği Arttıran İçecekler!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir