İtalya’daki yasaklı ‘grup seks’ adasının bilinmeyen öyküsü!

Eski bir balıkçı olan Giorgio Aniello “Yukarıdaki villaları görüyor musun? Orası Marki Casati Stampa’nın lüks seks partileri düzenlediği yer” diyerek adanın bu şöhreti hakkında konuştu.

Anielo, Zannone Adası’nın sıradan bir ziyaretçisi. Turistleri İtalya’nın batı kıyısındaki Pontine takımadaları arasında tekneyle gezdiriyor. Doğal güzelliği ile göz kamaştıran adanın gizemli çekiciliğinin çoğu Marki ve aktris eski eşi Anna Fallarino etrafında toplanan karanlık ve seksi geçmişinden geliyor.

1

Turistlere tekne turu düzenleyen Aniello “Marki, genç karısını başka erkeklerle sevişirken izlemekten ve fotoğraflamaktan hoşlanan biriydi. Bir gün üçlü seksten bıktı, iki kişiyi vurdu ve intihar” diyerek, Marki’nin geçmişinden söz etti.

ÇIPLAK YÜZMEK

Anna Fallarino’nun çıplak yüzmekten zevk aldığı Roma havuzu.
havuz

1960’lı yıllarda Zannone Adası cinsel açıdan maceraperest aristokrak çiftin devletten kiraladığı gizli bir tatil sığınağıydı. Aneillo’ya göre Marki adada ava çıkarken, güzel eşi de farklı aktivitelerle zaman öldürüyordu. Bu aktivitelerden biri de Roma döneminden kalma antik havuzda çıplak yüzmekti.
Adanın gözlerden uzak konumu, çiftin efsane yönetmen Stanley Kubrick’in “Gözleri Tamamen Kapalı” filmini andıran maskeli partiler düzenlemesine olanak sağlıyordu. Adanın egzotik ortamına, Anna’nın kocası tarafından çekilen çıplak fotoğrafları eşlik etti.

ŞİŞE MEZARLIĞI

Hafta sonları adanın kıyıları dükler, baronlar, kontesler ve VIP milyarderlerin yatları ve motorlu tekneleriyle doluyordu.
Çok içen konuklar ve ev sahiplerinden kalan şişeler, bakım çalışmaları sırasında yerel yetkililer tarafından toprağa gömülü olarak bulundu. Söylentilere göre villadaki seks seanslarının izlenebileceği gizli bir aynalı oda da mevcuttu.
Malikanenin eski bakıcısı ve bir zamanlar markizlerin yanında yaşayan yaşlı denizci Salvatore Pagano “Villa, jet sosyetenin buluşma mekanıydı, burası çılgın bir yerdi” diyerek o günleri anlattı.

Adanın yakınlarındaki Ponza Adası sakinleri ise skandal çifti hala hatırlıyor. Ponza Adası sakinlerinden turist rehberi Riccardo Peci “Orada ne olduğunu hepimiz biliyorduk. Orası seks partisi adasıyldı. Ama kimse çıkıp bunu söylemedi” dedi.

AÇIK SIRLAR

Bugün Zannone, çoğunlukla terk edilmiş durumda.
zannona

“Oraya ‘Pulcinella’nın sırrı’ derdik” diyen Peci, herkesin olanları bildiğini ima ediyor. Sonrasında da olaylar kontrolden çıkıyor.
Adada yaşanan erotik oyunlar, 1970’de kanlı bir olayla son buldu. 1970’de Anna, yakışıklı sevgililerinden birine aşık oldu. Kıskançlık krizine giren Marki çifti öldürdükten sonra intihar etti. İtalyan tabloid gazeteleri Markizlerin sırrını “Yeşil kadife günlük” başlığı ile ve tüm detaylarıyla gazeteye taşıdı. Markiz’in ofis çekmecelerinde 1500 tane çıplak fotoğraf bulundu.

3

Zannone’de bugün hiçbir şey yok, bar bile. Adada çiftten geriye kalan tek şey yalnızca bir deniz feneri, sütunlu, harabeye dönmüş beyaz bir villa ve denize bakan bir veranda.
1930’larda yapılan villa saygın aileler arasında el değiştirdi. İtalyan aristokrasisi adayı özel av sahası olarak sıklıkla kullandı. Zannone’nin tek sakinleri dik ve karanlık uçurumlarda dolaşan koyunlar.

DUADAN GÜNAHA

Adanın el değmemiş suları Seyşeller’e rakip.
deniz

Ziyaretçiler için Zannone’un en yüksek noktasında bulunan Markiz’in evine yürümek oldukça zor. Fresk heykellerle süslü yıkık bir ortaçağ manastırına ait arazide yer alan villa günahın ve duanın ilginç bir karışımı.

4

Yapının yasa dışı olduğunu söyleyen Peci ise “Arkeolojik bir alana bunun yapılmasına nasıl izin vermişler. Zannone bir sessizlik ve dua yeri olmaktan çıkıp günah ve skandal adasına dönüştü” dedi.

Aristokrat çiftin trajik sonunun ardından malikane kapatıldı ve devlet tarafından adaya el kondu.

ÖZEL PLAJ

Ada artık, bir zamanlar Anna Fallarino’nun yıkandığı suları görmek isteyen ziyaretçilerin oyun alanı. Yaşanan olay da turistler için cazibe unsuru. Artık tekne turuyla ulaşılan adada bir zamanlar Markiz’e ait olan villanın altında dalmak ve yüzmek mümkün.

Villanın yakınlarında ise eskiden kalma balıkçı kalıntıları var. Bugünlerde adada yalnızca biyologlar, bilim insanları ve kuş gözlemcilerinden oluşan ekipler çadır kampı yaparak geceleyebiliyor. Turistler ise gün battıktan sonra geldikleri teknelerle Zannone’u terk ediyor.

ADAYA ULAŞIM

Zannone Adaso’na ulaşım yalnızca kardeş ada Ponza’dan teknelerle mümkün. Eskiden balıkçılık yapan tekneler kişi başı 27 Euro karşılığında haftada birkça kez adaya turist taşıyor. Ponza’dan sabah 11:00’de ayrılan tekneler, 17:00’de Ponza Adası’na geri dönüyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir