İtalya ve Hırvatistan’dan AB’ye davet: Batı Balkanlar’a genişleyelim

Avrupa Birliği’nin (AB) genişlemesi fikri, son günlerde tartışılıyor.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, daha evvel yaptığı açıklamada, AB için “daha fazla entegrasyon” ve “doğuya hakikat genişleme” üzere teklifler sunmuştu.

Batı Balkanlar’a genişleme gündemde

Son olarak, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Hırvatistan ile birlikte AB’nin Batı Balkanlar’a genişleme sürecinin yine başlaması konusunda birebir fikirde olduklarını lisana getirdi.

Di Maio ve Hırvat mevkidaşı Gordon Grlic-Radman ile Roma’da İtalya-Hırvatistan Bakanlar Komitesi beşinci toplantısı hasebiyle bir ortaya geldi. İki bakan, daha sonra ortak basın açıklaması yaptı.

“Ukrayna’daki çatışma, genişlemeyi öncelik haline getirdi”

Dışişleri Bakanı Di Maio, “Bakan Grlic-Radman ile AB’nin Batı Balkanlar’a genişleme sürecinin yine başlaması görüşünü paylaştık.

Bu konuda, Hırvatistan’a 2020’deki devir başkanlığı sırasında bu bahisteki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ukrayna’daki çatışma, genişlemeyi bir öncelik haline getirdi.” dedi.

Di Maio, AB’ye entegrasyon ve genişleme sürecinin bu bölgede kesin istikrar açısından stratejik olduğunu tabir etti.

Yer altı kaynakları için münhasır ekonomik bölge mutabakatı

İtalya ve Hırvatistan ortasındaki iş birliğinin güç alanında büyük potansiyel barındırdığını belirten Di Maio, iki ülke hükümetinin Adriyatik’te yer altı kaynakları için münhasır ekonomik bölge mutabakatı imzaladığını söyledi.

Grlic-Radman da İtalya-Hırvatistan münasebetlerinin her vakit düzgün olduğunu lisana getirerek, iki ülkenin Adriyatik’in ana aktörleri olduğunu ve bu ortak denizi müdafaa ve kaynakları kıymetlendirme konusunda büyük ortak sorumlulukları olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.