İsveç Başbakanı’ndan Türkiye açıklaması: Muahedeye uyacağız

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye ile yapılan muahedeye ve iadelerle ilgili kontrata uyacaklarını söyledi.

Andersson, Almedalen Siyaset Formu’nda yaptığı açıklamada, kelam konusu muahedenin içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, “Türkiye ile yapılan muahedeye ve iadelerle ilgili mukaveleye uyacağız” dedi.

Terör faaliyetlerine karışmayanların telaş etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, “İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve memleketler arası hukuka nazaran iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok” diye konuştu.

Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye’ye büyük ödünler verildiği ve kamuoyunda sert tenkitler aldığı konusundaki sorulara ise karşılık vermedi.

Anlaşma sonrası Aftonbladet muharriri Gazeteci Wolfgang Hansson, “Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de beğenilen değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç’in ödediği süreksiz bir bedel olsun” kelamlarıyla hükümete yüklendi.

Expressen müellifi Magnus Falkehed da “Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan’ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç’in Ukrayna’ya dönmemesi için anlaşılabilir.” sözünü kullandı.

Eski Toplumsal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise “Türkiye ile yapılan bu muahede, İsveç için utanç verici.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.