İsrail işgal yargısı, Filistinli STK yöneticisini 12 yıl mahpusa mahkum etti

İsrail’de mahkeme, 6 yıldır tutukluluğu devam eden Avustralya merkezli World Vision International (WVI) sivil toplum kuruluşunun (STK) Gazze Şubesi Müdürü Muhammed el-Halebi’ye, Hamas’a yardım etmek suçlamasıyla 12 yıl mahpus cezası verdi.

Filistin Esirler Cemiyetinin yaptığı yazılı açıklamaya nazaran, Halebi, altı yıldır devam eden tutukluluğunda 171. duruşma için İsrail’in Birüsseba kentinde hakim karşısına çıktı.

Açıklamada, “Halebi, yıllardır devam eden baskı ve azapla hakkındaki suçlamaları kabul etmeye, davayı sonlandırmak için bir muahedeye zorlandı. Fakat, Halebi bu teşebbüslere karşı koydu ve sonunda mahkeme kendisini mahkum etmeyi tercih etti.” tabirleri yer aldı.

İsrail mahkemesi, Halebi’ye Hamas’a yardım etmek suçlamasıyla 12 yıl mahpus cezası verdi.

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, Ağustos 2016’da yaptığı yazılı açıklamada, Halebi’nin “Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na mali dayanak sağladığı” savıyla 15 Haziran’da gözaltına alındığını duyurmuştu.

Soruşturma sonucunda Halebi’nin insani yardım kuruluşunun kaynaklarından Kassam Tugayları’na mali dayanak sağladığının ve kuruluşun bütçesini bunun için kullandığının ortaya çıktığı argüman edilmiş, Halebi’nin yardım kuruluşunun yıllık bütçesinin yaklaşık yüzde 60’ını Hamas’a aktardığı öne sürülmüştü.

Avustralya merkezli WVI, bu periyotta yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Halebi’ye yönelik suçlamalarının gerçekliğine ait kanıt bulunamadığını duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, Kasım 2020’de yaptığı açıklamada, Halebi’nin derhal hür bırakılması için İsrail’e davette bulunmuştu.

Avustralya Dışişleri Bakanlığı da Mart 2021’de yaptığı açıklamada, WVI için yaptığı inceleme sonucu, Halebi’ye yönelik suçlamaların “doğru olmadığını”, mevcut kanıtların “Halebi’nin Hamas’a yardım ettiğini göstermediğini” duyurmuştu.

WVI, kendisini, “din, ırk ve millet gözetmeksizin dünyada çocuk, bayan ve toplumlar için çalışan milletlerarası Hristiyan bir kuruluş” olarak tanımlıyor.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.