İlber Ortaylı: Türkçesi bozuk kanaları şikayet edin

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ve 9 gün sürecek olan Bağcılar Kitap Fuarı, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın iştirakiyle kapılarını açtı. Açılışın akabinde konuş yapan İlber Ortaylı’ya ufak bir doğum günü sürprizi düzenlendi.

Bağcılar Belediyesi tarafından “Kitaplar meydana çıkıyor” temasıyla Bağcılar Kitap Fuarı düzenlendi. Fuar, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın iştirakiyle Bağcılar 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal İrade Meydanı’nda kapılarını açtı. 29 Mayıs 2022 tarihine kadar açık olacak olan fuarda polisiyeden tarihe kadar edebiyat dünyasının sevilen müellifleri ağırlanacak. Söyleşi ve imza günü etkinliklerinin de yer aldığı fuarda; Mehmet Mazak, Uğur Batı, Erhan Afyoncu, Bekir Develi, Deniz Bayramoğlu, Turgay Güler, İsmail Kılıçarslan, Sıtkı Aslanhan, Zafer Şahin, Hatice Kübra Tongar, Mete Fayda, Mevlana İdris, Adem Metan, Ahmet Ümit, Nedim Şener, Bahadır Yenişehirlioğlu, Pelin Çift, Tufan Gündüz, Saniye Bencik Kangal, Gökhan Müftüoğlu, Sinan Akyüz, Kahraman Tazeoğlu ve Dilek Yavuz üzere isimler okurlarıyla bir ortaya geliyor. Bağcılar Kitap Fuarı, 10.00-22.00 saatleri ortasında haftanın her günü ziyaret edilebilir. Açılışa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Belediye Lideri Abdurrahman Özdemir, fuarı gezdiği sırasında ağır ilgiyle karşılaşırken, seyahat sırasında vatandaşlarla fotoğraf çektirdiler.

“BAĞCILAR’DAKİ OKUMA ORANI NEREDEYSE YÜZDE 100’E YAKLAŞTIRILDI”

Bağcılar Kitap Fuarı’nda konuşan Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, “İstanbul’un en büyük açık hava kitap fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Okumak, gezmek kadar değerli. Bu manada küçüklükten beri kitap okuyan kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın toplum içerisinde kesinlikle daha farklı daha gelişmiş bir kişilik yapısına sahip olduğunu daima bir arada görüyoruz. Son 14 yılda okuma oranları açısından iki kat artışın olduğunu görüyoruz. Bu manada belediyelerimizin de katkısının çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Bağcılar’daki okuma oranı neredeyse yüzde 100’e yaklaştırıldı. Kitapların tüketimi de son yıllarda hayli arttı. Son 14 yıldaki okuma oranının iki kata çıkmasını da belediyelerimizin uğraşlarıyla ortaya çıktığını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

“MÜHİM OLAN ÜNİVERSİTEYE GİTMEK DEĞİLDİR”

Çocuklara ve gençlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkçe’yi düzgün kullanmayan kanal ve dizilerin Radyo Televizyon Üst Şurası’na şikayet edin teklifinde bulunarak, “İstanbul’da okul işi hallediliyor. İnsanların ne okuyacağı halledilmeyen iş. Televizyonu açıyorsunuz, Türkçe bozuk. Yani çocukların; o spikerlerden, sunuculardan gerçek Türkçe’nin söylemini öğrenmesi mümkün değil. Onun için o programları takip edin ve Türkçesi bozuk insanları çeşitli yerlere şikayet edin. Bütün bu bozuk Türkçeleri tespit ettirip mahalleli olarak şikayet edeceksiniz. Evvel kanala, sonra RTÜK’e. Önemli olan üniversiteye gitmek değildir; lisan bilmektir, spor yapmaktır, bir zanaat sahibi olmaktır” sözlerine yer verdi.

Konuşmanın sonunda bugün doğum günü olan Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Bağcılar Belediyesi tarafından sürpriz bir kutlama yapıldı. Kutlamada Ortaylı, getirilen pastanın üstündeki mumları üfleyerek söndürdü. Daha sonra kendisine Belediye Lideri Özdemir tarafından ‘Sırat-ı Müstakim’ isimli bir kitap ikram edildi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.