İktidar olursak 6 ayda topluma nefes aldıracağız

Kemal Kılıçdaroğlu, birinci etapta yapacaklarını ise şöyle sıraladı: Halkın problemleri dinlenecek, tahlil üretilecek. Liyakat gelecek, adalet olacak, mutfaktaki yangını söndürme eforunu herkes görecek…

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Van’da başlayan belediyle liderleri toplantısına gitmeden evvel gazetemiz Genel Yayın Direktörü Metin Yılmaz’la görüştü. Ülke gündeminde iktisadın birinci sırada yer aldığını belirtti ve SÖZCÜ’nün sorularını cevaplandırıp, şu kıymetli bildirileri verdi:

‘HALK YARINI BİLMEZ OLDU’

Beşerler sahiden perişan. Toplumun hangi bölümüyle karşılaşırsanız, apartman görevlisinden tutun, sanayicisine, esnafından, tüccarına, taksicisinden TIR sürücüsüne varıncaya kadar hiçbirisi önünü göremiyor. Toplumun her bölümüyle görüşüyoruz, konuşuyoruz. Örneğin Düzce’de kamyon, TIR sürücüleriyle beraberdik. Onların kooperatifini ziyaret ettik. Söyledikleri şu: ‘Önümüzü göremiyoruz. Mazot yarın kaç lira olacak onu da bilemiyoruz.’ Daha bunu söylerken mazota artırım geldi. Hasebiyle o kadar çok sorun var ki, beşerler artık sıkıntılarını konuşmaktan, geleceği konuşamaz noktaya geldiler.

‘KİMİN NE YAPTIĞI AŞİKÂR DEĞİL’

Devleti bir şahsa teslim edemezsiniz. Devletin siyasetini şahsileştiremezsiniz. Şahsileştirdiler. İktisat siyaseti o denli, dış siyaset o denli. Kimin ne yaptığı belirli değil. Sarayla bakanlar ortasında önemli bir kopukluk var. Sarayla halk ortasında önemli bir kopukluk var. Yönetemiyorlar Türkiye’yi. Yönetme güçleri yok, kapasiteleri yok, bilgileri yok, birikimleri yok. En azından danışacakları beşerler olmalı etrafında. O insanları da tutmuyorlar. Zira tenkide tahammül edemiyorlar.

‘ÇÖZÜLMEYECEK SORUN YOK’

Halbuki gerek medya muharrirleri gerekse televizyonda yorumcuların, muhalefetin en azından tenkitlerinin daha dikkatli bir formda izleyebilseler çok daha farklı bir şey çıkar ortaya. En azından yol yordam öğrenebilirler. Şunu nitekim herkesin bilmesini isterim. Türkiye’de çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. Bütün problemler çözülür. İktidar olursak en geç altı ay içinde bu topluma nefes aldıracağız. Altı ay içinde toplum şunu görecek: Hakikaten de yeni gelen iktidar, problemleri çözmek için en azından sorunu yaşayanları dinliyor. En azından tahlillerini kamuoyuyla paylaşıyor. En azından devlette liyakat sistemini getiriyor. En azından adalete vurgu yapıyor. En azından mutfaklarda ki yangın nasıl söndürürüm diye bir uğraş harcıyor. Bunu toplum altı ay içinde görecek.

PARTİ GENEL MERKEZİNDE AĞIRLADI CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Yayın Direktörümüz Metin Yılmaz ve Ankara Ofis temsilcimiz Hürmet Öztürk’ü parti genel merkezinde ağırladı. Mor reyhan ve keçiboynuzu çayı ikram etti. Ziyaret 1 saat sürdü. Kılıçdaroğlu, Yılmaz’a gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Ana bahis ülkedeki ekonomik kriz oldu.

Vilayet ziyaretleri son derece yararlı oluyor

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye liderleriyle, CHP’nin belediye lideri çıkaramadığı Van’da 3 gün geçirecek. Halkın nabzını tutacak. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, toplu gidişlerin bundan sonra da devam edeceğini belirti ve toplantı emellerini şöyle anlattı:

BİZİ KUCAKLADILAR

“İl liderleri toplantısını, belediye liderleri toplantısını değişik vilayetlerde yapmaya karar verdik. Artık Van’a gidiyoruz. Gittiğimizde Van’ın merkezi ve bütün ilçelerine belediye liderlerimiz gidecek. Bu manada beşerler CHP’li bir belediye lideriyle tanışacaklar. Vilayetlere gittiğimiz vakit milletvekilleri ile tekrar o ilin bütün ilçelerine gidiliyor. Van’dan evvel Kayseri’de, Gaziantep’te belediye liderleri toplantısını yaptık. Kayseri’de bir belediye liderimiz bile yok. Lakin Kayserili bizim bütün belediye liderlerimizi kucakladı. Yani sevindiler, keyifli oldular, geldikleri için. Daha fazla gelmemizi de istediler. Van’da da yok, Van’da da birebirini yapıyoruz.

KARDEŞ BELEDİYELER

Tanışıklık, dostluk oluşuyor. CHP’li İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın üzere Büyükşehir Belediye liderlerimiz bu vilayetleri görecek, hem de vatandaşlarımız televizyonlarda izledikleri liderlerimizi artık direkt doğruya görecekler. Kardeş belediyeler oluyor, talepler oluyor, o talepler bir biçimde belediye liderleri tarafından karşılanıyor, düzenleniyor.”

Sandıkta elinizi vicdanınıza koyun

Ne kadar erken sandığı getirirlerse millet bu kaostan, iktisat buhrandan kurtulur. Gecikilen her günün topluma maliyeti daha da ağır. İşte, Türk Lirası’nın pahasını görüyorsunuz. Hayat pahalılığını, mutfaklardaki yangını görüyorsunuz. Hani bunları önlemek için alınan hiçbir tedbir de yok. Bugüne kadar yüzlerce paketler açtılar, açıkladılar. Nerede bu paketler? Hiçbirisi işe yaramadı, işsizlik derseniz kol geziyor. Halka şunu söylüyoruz: Meraklanmayın. Türkiye güçlü bir ülkedir. Bütün bu sıkıntıları aşacak bilgisi de, birikimi de vardır.  Siyaset bu sıkıntıları aşabilir. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyarak oy kullanın. O kadar. Yani futbol grubu meblağ üzere bir partiyi tutmayın.

Millet İttifakı siyasi ahlak kanunu çıkaracak

Millet İttifakı olarak geçen toplantıdan sonra üç kurul kurduk. Uzun vadeli  strateji oluşturacak bir planlama heyeti. Buna stratejik planlama heyeti da denebilir. Devletin planlanması Lazım. Seçim güvenliğiyle ilgili bir çalışma. Bununla ilgili de komite oluşturduk. Onlar da çalışmalarını yapıyorlar. Siyasi Ahlak Yasa tasarısı. O hususta taslak da hazırlandı. Bu komitede yapılan çalışmaların alt kümesinde genel lider yardımcıları, akademisyenler de katıldı. Yaptıkları çalışmaları masaya getireceğiz. Bu masada kesinlikle önümüzdeki süreç için ortaya yeni gayeler konacak. Oturup karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.