İklim Değişikliğinin Hastalıklar Üzerinde Etkisi Var mı?

Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Didem Evci Kiraz, iklim değişikliğinin neden olduğu yetersiz beslenme, sıtma, ishal ve sıcak stresi sonucu ölüm oranlarının gelecek yıllarda artabileceği uyarısında bulundu.

Küresel ısınmanın iklim değişikliğine neden olduğunu belirten Kiraz, tüm dünyanın iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı risk altında bulunduğunu ifade etti. Kiraz, iklim değişikliğinin halk sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, ‘İklim değişikliğinin neden olduğu yetersiz beslenme, sıtma, ishal ve sıcak stresi sonucu 2030-2050 yılları arasında her yıl 250 bin artan ölüm bekleniyor. Yetersiz beslenme şimdilerde bile tehdit ediyor. Isı artışıyla birlikte ısı ve nem dengesindeki değişimlerin beraberinde getireceği sıtma ve sıcak stresi de ölüm nedenleri arasında.’ diye konuştu.

Vücutta Oluşacak Su Kayıplarına Dikkat!

Bebeklerde ve yaşlılarda suyun eksik kullanımı nedeniyle vücudun yerine koyamayacağı su kayıplarının tehlike yarattığını anlatan Kiraz, beraberinde tuz kayıplarıyla birlikte vücutta bir metabolik sendromun ortaya çıkabileceğine dikkati çekti.

Kiraz, kuraklık ve su kıtlığının pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceğini dile getirdi.Kirli suyun getirdiği bulaşıcı hastalıkların yanı sıra suyun olmamasından kaynaklı bulaşıcı hastalıkların da ortaya çıkabileceğine işaret eden Kiraz, şunları kaydetti:

‘Su kıtlığı, küçük su kaynakları, göller ve nehirlerde kirlenmeye neden oluyor. Tarım alanlarında tuzlanma, temiz su kaynaklarının azalması, besinlerde azalma ve yetersiz beslenme gibi sorunlara yol açıyor. Altyapı sorunları ve buna bağlı olarak ishal ve diğer bulaşıcı hastalıklar, susuzlukla beraber ortaya çıkan çölleşmeyle kum fırtınalarının neden olabileceği solunum yolu hastalıklarını buna ekleyebiliriz. Tüm bu nedenlerle sağlık hizmeti sunumunda yaşanan sorunlar salgınlar ve ölüm oranlarının artmasına neden olabilir.’ dedi.

İLİşKİLİ HABERLER ‘İklim Değişikliği 21'inci Yüzyılda En Büyük Sağlık Tehdidi Olabilir’

‘İklim Değişikliği 21’inci Yüzyılda En Büyük Sağlık Tehdidi Olabilir’

Prof Dr. Kırpık Coronavirüsün Çıkış Nedenini İklim Değişikliğine Bağladı

Prof Dr. Kırpık Coronavirüsün Çıkış Nedenini İklim Değişikliğine Bağladı

İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Burger King'den Diyet Katkısı

İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Burger King’den Diyet Katkısı

Türkiye'de Kovid-19 Aşısı Olan Kişi Sayısı Açıklandı

Türkiye’de Kovid-19 Aşısı Olan Kişi Sayısı Açıklandı

İLİşKİLİ GALERİLER Lana Del Rey İklim Değişikliği Hakkında Konuştu

Lana Del Rey İklim Değişikliği Hakkında Konuştu

İklim Değişikliğinden Dolayı Asla Yiyemeyeceğimiz 5 Yemek

İklim Değişikliğinden Dolayı Asla Yiyemeyeceğimiz 5 Yemek

İklimler Filmi Nerede Çekildi? Oyuncuları Kimler, Konusu Ne?

İklimler Filmi Nerede Çekildi? Oyuncuları Kimler, Konusu Ne?

İklim Değişikliğinin Korkunç Yüzü: Hortumlar

İklim Değişikliğinin Korkunç Yüzü: Hortumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir