İkilinin telefon görüşmesi sızdırıldı… Putin’den Macron’a: ‘Spordayım kapa’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Lideri Putin ortasındaki bir telefon görüşmesinin kaydı basına sızdırıldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden dört gün evvel yapılan görüşmede farklı ayrıntılar göze çarptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Lideri Putin ortasındaki bir telefon görüşmesinin kaydının Fransa televizyonunda yayınlanması başta Moskova olmak üzere memleketler arası kamuoyunda krize yol açarken, ikilinin konuşmasından değişik anlar da basına yansıdı.

20 Şubat’taki bâtın görüşmenin detayları, France 2 yayıncısı tarafından basına sızdırıldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden tam 4 gün evvel yapılan görüşmede, Macron Putin’e “Egemen bir ülkede kanun metinlerinin demokratik olarak seçilmiş yetkililer tarafından değil, ayrılıkçı kümeler tarafından önerildiğini size hangi avukatın söyleyebileceğini bilmiyorum. Avukatınızın maddeyi nereden öğrendiğini bilmiyorum!” dediği duyuluyor.

‘BUNUN SORUMLUSU ZELENSKİY’DİR’

Bunun üzerine Putin, Macron’a, “Onlar demokratik olarak seçilmiş bir hükümet falan değiller. Darbeyle iktidara geldiler. Bölgeyi kan gölüne çevirdiler. Canlı diri yakılanlar bile oldu. Bunların sorumlularından biri de Zelenskiy’dir” dedi.

Putin, Macron’a ayrılıkçılarla müzakere etmesini önerirken, Macron’un ‘Ayrılıkçıların tekliflerini umursamıyoruz!’ diye çıkıştığı duyuluyor.

İkilinin görüşmesine uzun masa damga vurmuştu

Konuşmada, Putin, bölgedeki ayrılıkçıların Ukrayna ile diplomatik olarak müzakere etmeye çalıştıklarını ve onlarla konuşmayı reddeden Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile ‘yapıcı bir diyalog başlatmaya’ çalıştıklarını argüman ediyor.

PUTİN KAPAMADAN EVVEL ‘SPORDAYIM’ DEDİ

Ancak Macron duruma ‘Ukrayna maddelerine ait tekliflerde bulunacak olanlar ayrılıkçılar değil!’ diye karşılık veriyor. Putin yanıtlıyor; ‘Elbette, durumu büsbütün farklı bir formda okuyoruz.’

Macron, tarafların sakinleşmesi davetinde bulunurken, bu niyetini Zelenskiy’e de ileteceğini belirtiyor. Macron, Putin’den on binlerce Rus askerinin hududa yığıldığı ve Belarus’ta savaş oyunları düzenlediği askeri tatbikatlara son vermesini de istiyor.

Macron, Putin’in ABD Lideri Joe Biden ile mümkün görüşmesine değinirken Putin şöyle yanıtlıyor; “Açıkçası şu an buz hokeyi oynamak üzerinde spor salonundayım ve seninle spor yapmadan evvel konuşuyorum. Artık kapa öncelikle danışmanlarımla konuşmalıyım”

KONUŞMADAN 4 GÜN SONRA İŞGAL BAŞLADI

Bunun üzerine gergin görüşme sona ererken, Putin bu konuşmadan tam 4 gün sonra ‘özel operasyon’ başlığı altında Ukrayna’ya girdi.

İkilinin görüşmelerin yer aldığı kasetin basına yansımasının akabinde Moskova’dan bahse reaksiyon geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, belgeselle ilgili olarak “Müzakereleri her vakit bu formda yürütürüz ve bundan asla utanmayız. Düşündüğümüzü açıkça söyleriz. Lakin diplomaside bu türlü tek taraflı sızıntılara yer yoktur” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova da “Paris iki başkan ortasındaki görüşmeyi yayınlamanın olağan olduğunu düşündüğünü gösterdi. Fransa tarafından mahremiyete hürmet beklemek anlamsız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.