İbrahim Kalın’dan montaj video itirafı: “Ben ‘Kılıçdaroğlu çekti’ demiyorum”

CHP’nin “Haydi” reklam filmine montaj ile PKK elebaşı eklenen videosunun, katıldığı canlı yayında montaj olduğunu kabul eden Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun, Kandil’dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar. ‘Haydi, haydi, haydi’. Anladınız mı?” dedi. Oluşan kısa süreli sessizliğin ardından Erdoğan, “Kandil’dekilerle bu şekilde ama montaj, ama şu, ama bu… Video çekimlerini yaptılar. PKK’lılar videolarla bunlara destek verdi” demişti.

Kılıçdaroğlu bu açıklamaya “Montajcı sahtekâr. Ben iftiraya uğramaktan yoruldum, bu bana iftira atmaktan yorulmadı. Sen kimin temiz olduğunu, kimin kirli olduğunu herkese göster ya Rabbi. Amin!” diye tepki göstermişti.

KALIN: “KILIÇDAROĞLU ‘TERÖRE KARŞIYIM’ DİYOR, TAMAM KARŞISINIZ…”

Erdoğan’ın, mitinglerde yayınladığı Kılıçdaroğlu-Kandil videosunun montaj olduğunu itiraf etmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Habertürk’te konuşan Kalın, “Bu videonun yayınlanmasını doğru buluyor musunuz” sorusuna cevap vermek yerine, Erdoğan’ın “Bir grup kıvrak zekalı gencin hazırladığı kısa bir video” sözlerini tekrarladı. Kalın, şunları söyledi:

“O video meselesini Cumhurbaşkanı’mız Sivas’ta söyledi. Mesele, Kandil’in, PKK kadrolarının Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda yaptığı destek açıklamaları. Bunlar var. Bunları biz çekmedik. Ben ‘Kılıçdaroğlu çekti’ demiyorum. Ama PKK’nın kadroları, Karayılan’ı, Cemil Bayık’ı, Duran Kalkan’ı açık destek açıklamaları yaptılar. ‘Erdoğan gitmeli, Millet İttifakı’nı destekliyoruz’ diye. Bir değil, iki değil. 1.5-2 aydır devam ediyor, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladığından beri. Bu konudaki hassasiyetlerini neden daha önce göstermediler? Kamuoyunun en doğal hakkı değil mi? Cumhurbaşkanımız da haklı olarak diyor ki ‘Teröre karşı bir tavır alıyor musun, almıyor musun? Ülkesinin güvenliğini sağlamak için terörle dünyanın her yerinde mücadele eden bir Cumhurbaşkanı olarak, bu örgüte net bir tavır alıyor musun?’ Siyasi uzantılarıyla işbirliği yaptığın zaman bunun bedeli PKK’nın terör kimliğini gözardı etmek midir? Haklı olarak tabii ki Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Ben teröre tabii ki karşıyım’, tamam karşısınız. Ama bunu somut olarak ittifakınızla konuştuğunuzda HDP’lilerin tavırları hala belirleyici olmuyor mu?”

Konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bir grup kıvrak zekalı gencin kurguladığı video. Videoda bir araya getirilen unsurlar gerçek. Asıl mesele bu açıklamaları PKK kadroları yaptı mı, yapmadı mı? Sorması gereken bu. 1,5 aydır PKK kadroların ardı ardına sayın Kılıçdaroğlu’nun destek açıklamalarını biliyoruz. Bir terör örgütü sizinle ilgili lehte açıklamalar yaptı. Doğal olarak rahatsız olursunuz. Doğal olarak ‘siz kimsiniz’ dersiniz. 1. turda bunlarla ilgili bir şey duyduk mu biz? Sayın Kılıçdaroğlu’nun bundan rahatsız duyduğunu düşünüyorum ama bu konuda sessiz kalındı. Bunu birinci turda ifade etmesi gerekirdi ama şimdi ediyor. O zaman HDP ile konuşsun bunu. Kamuoyunda böyle bir tablo var. İnsanlar da haklı olarak ‘Bunların temsilcileri nasıl oluyor da bir adayla ilgili açıklama yapıyorlar, 28 Mayıs’ta zafer halayları çekeceğiz’ diyorlar.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir