Hakkari’de iki üniversite mezunu genç bayan, hayvancılıktaki başarısıyla örnek oldu

Kamışlı köyünde yaşayan Derya Taşar, 2017’de Bingöl Üniversitesi Sosyoloji ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Toplumsal Hizmetler kısımlarını bitirdikten sonra Yüksekova Bayan Derneğinde sosyolog olarak işe başladı.

Dernek üyeleriyle birlikte bayan ve çocuklara yönelik toplumsal sorumluluk projelerinde yer alan genç teşebbüsçü, hem üretim yapmak hem de bayanları girişimciliğe teşvik etmek hedefiyle hayvancılık yapmaya karar verdi.

20 küçükbaş ile hayvancılığa başladı

AA’nın haberine nazaran; iki yıl evvel Vilayet Özel Yönetiminin başlattığı “Hayvancılığı Geliştirme Projesi”ne başvurarak 20 küçükbaş hayvan dayanağı alan Taşar, bu sayede ailesinin de geçim kaynağı olan hayvancılığa başladı.

Uzaktan eğitim de alıyor

Aynı vakitte eğitimini sürdürmek için geçen yıl uzaktan eğitim veren İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kısmına yerleşen Taşar, itinayla baktığı hayvanların sayısını 45’e çıkardı.

Dağlıca’da bayanlar hayvancılık yapıyor

Azmi ve teşebbüsçü tarafıyla iş kurmak ya da işini geliştirmek isteyen hemcinslerine de örnek olan Taşar, köydeki 10 bayanın tıpkı projeden yararlanarak hayvancılığa başlamasına öncülük etti.

Dağlıca bölgesindeki Cevizli Yaylası’nda otlatılan hayvanları sağan, yünlerini kırkan Taşar, yayladan döndükten sonra da konutta ders çalışarak uzaktan eğitim gördüğü kısmın imtihanlarına hazırlanıyor.

“Kadınlar için bir yürek, umut oldu”

Taşar, dernek ve Demeter Ziraî Kalkınma Bayan Kooperatifi bünyesinde çalışmalara katıldıktan sonra hayvancılığa yöneldiğini söyledi.

Kooperatif bünyesinde hibe dayanağıyla aldığı 20 koyunun sayısını 45’e yükselttiğini anlatan Taşar, şöyle konuştu:

“Yoğun bir hayatım var. Hem kooperatif işleriyle hem de hayvanlarla ilgileniyorum. Buradaki hedefim hayvancılığın yalnızca erkeklerin işi olmadığını göstermekti. Bu dayanaktan sonra köydeki 10 bayan daha hibe takviyesinden yararlandı. Bu iş onlar için bir cüret, umut oldu. Bayanlarla birlikte köye 20 kilometre aralıktaki Cevizli Yaylasına gelerek koyunları sağıyoruz, yünlerini kırkıyoruz. Elimizden geldiğince erkeklere de yardımcı oluyoruz.”


Elde ettikleri eserleri kooperatifle satıyorlar

Elde ettikleri sütten yaptıkları peynir, tereyağı ve yoğurdu kooperatif bünyesinde satışa sunduklarını anlatan Taşar, “Babam projeye başvurduğumu bilmiyordu. Sabah işe gidecekken bana otomobilini satıp koyun alacağını söyledi. Ben de projeden kelam edip beklemesini istedim. Akşam aşikâr olan sonuçlarda benim de ismim çıkmıştı. Babam o sevinçle geldi, otomobilini da satmadı.” dedi.

Yengesi de Derya’dan cüret aldı

Taşar’ın yengesi olan 4 çocuk annesi Nergiz Taşar ise “Ben de Derya’nın takviye almasından sonra bu işe girmeye karar verdim. 20 hayvan aldım. Benimle birlikte 10 kişi bu dayanaktan faydalandı. Yaylaya gelip hayvanlarımızı sağıyoruz. Sütten peynir, tereyağı yapıyoruz. Arta kalan sütü de satıyoruz. Hemcinslerimin bu cins işlere yönelmesini isterim. Üretime katkı sağlamış oluyoruz. Bu işi severek yaptığım için bana sıkıntı gelmiyor.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.