Gizemli Bitcoin Hareketi! Ünlü CEO: Satmadım!

Son 10 günde Bitcoin ağı, balinaların şüpheli işlemlerine tanık oldu. Buna göre balinaların şüpheli aktiviteleri 15.000 BTC’yi hareket ettirmelerini içeriyordu. Bununla birlikte, normal BTC’ler ve balinaların taşıdığı balinalar arasında şüphe uyandıran, varlıkların alındığı fiyatlar ve tarihlerdi. Taşınan BTC’lerin neredeyse tümü 2014 yılında BTC satın alan yatırımcılara aitti. Bu arada eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, bu olayların ve fiyat düşüşünün ortasında varlık satmadığını açıkladı.

Bitcoin fiyatının düşüşüne balinalar mı yol açtı?

Teknik olarak, piyasaya tek seferde 15.000 Bitcoin’in girmesi büyük sorunlara yol açabilirdi. Bu muhtemel sorunlar arasında, lider kripto para biriminin fiyatında büyük bir düşüş ve likidite sorunları yer alıyordu. Ancak toplamın önemine rağmen, BTC’nin dün aldığı düşüşün tek nedeni balina hareketleri olamazdı. CoinGlass’a göre, kripto para piyasası son 24 saatte 350 milyon dolardan fazla tasfiye gördü. Tutar büyük ve önemli duruyor.

Ancak, piyasada kademeli olarak 15.000 BTC’nin satılması, tasfiyelerde bu kadar büyük bir artışa neden olamaz. Bildirildiğine göre, balinalar bu eski fonların çoğunu Kraken merkezi borsasına taşıdı. Ayrıca büyük olasılıkla, bir fiyat düşüşü ortaya çıkmadan BTC’lerini satma yoluna gittiler. Bu arada çoğu uzman, düzeltmenin arkasındaki ana nedenin FED’in yaklaşan faiz artırımına ve para politikasının sürekli güçlenmesine bağlı olduğunu söylüyor.

“BTC satışı yapmadım”

En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saat içinde %5,35 oranında değer kaybetti. BTC bugün, 18 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olan 18.540 dolara düştü. Yazının yazıldığı sırada ise 18.773 dolardan işlem görüyordu. Son satışların ardından, kripto piyasasının değeri 1 milyar dolar seviyesinin altına geriledi.

Bunun arkasında balina hareketleri ve faiz artırımı beklentileri olabilir. Yine de ünlü bir CEO, düşüşün ardından kendini açıklama gereği hissetti. Yakın tarihli bir tweet’te eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, keskin düzeltmeye rağmen satış yapmadığını aktardı.

Bitcoin için sırada ne var?

Bitcoin, Temmuz seviyesinde konsolide oluyor ve henüz bu seviyeden düşüş yaşamadı. Neyse ki, mevcut fiyat seviyesi, ilk kripto para birimini ayakta tutması muhtemel güçlü bir psikolojik ve tarihsel destek seviyesine tekabül ediyor. Duyarlılık göstergelerinin çoğu aşırı korkuya geri dönüş yaptı.

BTC’nin Göreceli Güç Endeksi (RSI), varlığın zaten aşırı satıldığını ortaya koyuyor. Ancak piyasada yeni bir satış baskısı kaynağı ortaya çıkarsa daha da düşebileceğinin de sinyalini veriyor. Lider kripto paranın fiyatını gelecekte büyük oranda enflasyon gelişmeleri destekleyecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.