Fobi Nedir?

Fobiler bazen günlük hayatımızda bizi zora sokabilir. Kontrolü elden bırakmadığımız sürece hayat kalitemiz düşmez. Ancak bunu başaramadığımızda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Fobi nedir? Fobi hangi aşamada tedavi edilebilir?

FOBİLER NASIL OLUŞUR?

Fobiler iki şekilde oluşmaktadır. Birincisi kişinin yaşadığı bazı durumlar sonrasında ortaya çıkar. Örneğin; küçük yaşlarda karşımıza aniden çıkan bir köpeğin havlaması ve ısırmasından sonra, sürekli köpeklerden ve diğer hayvanlardan uzak durma eğilimi içine gireriz. İkincisi ise öğrenme şekliyle ortaya çıkabilir. Sadece kendimizin bir şey yaşaması gerekmez, yakınımızdaki insanların olumsuz tepki verdiği durumları görürsek fobi geliştirebiliriz.

Bazı fobiler hayatımızın bir parçası olabilir. Karşımıza çıkan çok küçük bir hayvan, karşılaştığımız kişi, girdiğimiz ortam bizim için fobiye dönüşebilir. Bütün bu bizim yaşadığımız durumla ilgilidir. Bizim için ne kadar korkutucu bir hale geliyorsa ve o ortamlardan korkmaya başlıyorsak, sonrasında fobiye dönüşen bir hal alabilir.

FOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fobi belirtileri, korkulan durumlarda yaşanan belirtilerle benzerdir. Ancak farkı çok daha fazla ve yoğun yaşanmasıdır. Kalp çarpıntısı, hızlı nefes alıp verme, nefessiz kalma hissi, terleme, titreme, tehlike endişesi, yoğun korku ve kaygı duyguları fobiyle ortaya çıkan belirtilerdir.

FOBİLER HANGİ AŞAMADA TEDAVİ EDİLİR?

İnsanlar fobi konusunda genelde tedavi ve destek almaktan çekinirler. Bu konuda önyargılar vardır. İnsanlar korkuyla yaşamaya alışırlar. Yaşam bir şekilde devam ettirilebilir. Ancak dayanılmayacak bir noktaya geldiğinde, kişinin kendi hayatını olumsuz etkilediğini düşünerek yardım almaya karar verir. 

İLİşKİLİ HABERLER Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi Nedir?

Çerofobi Nedir? Mutlu Olma Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Çerofobi Nedir? Mutlu Olma Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir