Etiyopya’nın Tigray bölgesinde iki hava saldırısı: 10 meyyit

Mekelle kentinde bulunan Ayder Referral Hastanesi’nin Müdürü Dr. Kibrom Gebreselassie yaptığı açıklamada, ataklarda en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Hayatını yitirenler ortasında kurtarma vazifelilerinin olduğunu belirten Gebreselassie, “Mekele’deki maksat bir yerleşim bölgesiydi” biçiminde konuştu.

Etiyopya’daki çatışmalar

Etiyopya hükümeti ile Tigray bölgesini denetim eden isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçleri ortasında Kasım 2020’den bu yana çatışmalar sürüyor. Çatışmalar Tigray’ın yanı sıra Amhara ve Afar’a sıçrarken, on binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi konutlarını terk etmek zorunda kaldı.

Taraflar ortasında müzakereleri kimin yöneteceği konusunda uyuşmazlık var

İki taraf ortasında müzakereleri kimin yöneteceği konusunda uyuşmazlık bulunurken, TPLF müzakereler başlamadan evvel Tigray’daki 6 milyon beşere temel hizmetlerin yine sağlanmasını talep ediyor. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed hükümeti, müzakerelerin barış için memleketler arası baskıya öncülük eden Afrika Birliği’nin Afrika Boynuzu Elçisi Olusegun Obasanjo tarafından yönetilmesini, TPLF ise müzakerelerin Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta tarafından yönetilmesini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.