Eski Milli Sörfçü Beyin Pili Ameliyatında Darbuka Çaldı

Eski milli sörfçü Orhan Akdan,  darbuka çalarak girdiği ‘beyin pili’ ameliyatı sonrası darbuka çalmayı heyecanla bekliyor. 

GENÇ YAŞTA HAYATI KABUSA DÖNDÜ 

Bodrum’da yaşayan 45 yaşındaki eski milli sörfçü Akdan, 8 yıl önce Parkinson hastalığına yakalandı. Sol kol ile bacakta titreme ve tutukluk şikayeti üzerine doktora görünen Orhan Akdan, Parkinson hastası olduğunu öğrendi. Hareketlerinde yavaşlamaya neden olan hastalık, yürüme ve konuşma güçlüğü ile giderek ilerledi. Genç yaşta Parkinson ile tanışarak hayatında ki birçok hayalinden vazgeçmek zorunda kalan Akdan’ı en çok üzen ise eski günlerdeki gibi rüzgar sörfü yapamıyor olması. Hastalığa ilişkin birçok araştırma yapan Akdan’ın en büyük hayali ise beyin pili tedavisi ile Parkinson’u yenerek, sörf tutkusuna kaldığı yerden devam edebilmek. Akdan, hastayla konuşarak, karşılıklı sohbet halinde gerçekleştirilen beyin pili ameliyatı sırasında hobilerinden biri olan darbukayı çaldı. 

BEYİN YAP DİYOR, BEDEN YAPAMIYOR 

Sörfe dokuz yaşında başladığını söyleyen eski milli takım sörfçüsü Orhan Akdan, ‘15 yaşında milli takıma girdim. Su sporlarına olan sevgimden dolayı 23 yıl önce yerleştiğim Bodrum’da yaşıyorum. Benim asıl mesleğim peyzaj mimarlığıdır. Günün belli saatlerinde mutlaka rüzgar sörfü yapardım. Normal düzenimdeyken Parkinson hastalığı başladı. Sörf yapamadım çünkü bacaklarım çok titriyordu. Bu hastalık psikolojimi ve sosyal hayatımı çok etkiledi. Sörf camiasından kopmak zorunda kaldım. İçine kapanık olmaya başladım. Yapabildiğiniz şeyi bir anda yapamaz duruma geliyorsunuz. Beyin yap diyor, beden yapamıyor. Bu çok ağır bir durum’ dedi.  


ESKİ HALİME DÖNECEĞİME İNANIYORUM 

Ameliyatın ortasında darbukayı çalabilecek duruma geldiğini söyleyen Akdan, ‘Darbukaya olan sevgim çocukluktan geliyor. Babam ud, annem mandolin çalıyordu. Çocukluğum darbuka çalarak geçti. Çok kısa zaman içerisinde eski halime döneceğimi ve hayatıma kaldığım yerden devam edeceğimi ümit ediyorum. Doktorum pil ayarına yeni başladı. Önümüzde 2-3 haftalık bir dönem var. Umuyorum ki her şey daha güzel olacak.’ dedi. 

Ameliyatı gerçekleştiren, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, başarılı geçen operasyonun ardından sürece ve uyguladığı tekniklere ilişkin bilgiler verdi. 

Bodrumdan İstanbul’a gelen hastanın, 8 yıllık Parkinson hastalığının ileri safhada olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Doç. Dr. Zırh hastalığın tedavisine yönelik şu bilgileri verdi: 

‘Parkinson hastalığının başlangıç tedavisi ilaç tedavisidir. Hastaların önemli bir kısmı bu medikal tedaviye iyi cevap veriyorlar. Ancak hastalığın ilerlemesi ve ilaca tolerans gelişmesi nedeniyle, eski doz ve sıklıkta ilaçlar yetmeyebiliyor. İşte bu süreçte, ilaç tedavisine yeterli yanıt vermeyen, hastalık bulguları ilaçlarla düzelmeyen veya şiddetli ilaç yan etkileri yaşayan Parkinson hastalarında beyin pili başarılı sonuçlar veriyor.” 

Parkinson hastalığının beyinde dopamin adı verilen bir maddenin eksilmesiyle ortaya çıktığını anlatan Ali Zırh, “Bu eksikliğe bağlı olarak hastalarda, hareketlerde yavaşlama, yüz hatlarında donukluk, küçük adımlarla öne eğik yürüme ve titreme gözlemlenir. Bu durum, sinir sisteminin bir çeşit ileri yaş hastalığıdır’ dedi. 

 

İLİşKİLİ HABERLER Parkinson Tedavisinde Apandisit Ameliyatı Kullanılabilir Mi?

Parkinson Tedavisinde Apandisit Ameliyatı Kullanılabilir Mi?

Doğal Afetler Parkinsonu Tetikliyor!

Doğal Afetler Parkinsonu Tetikliyor!

Parkinson'da Kuyu Suyu Kullanımı ve Tarım İlacı Riski

Parkinson’da Kuyu Suyu Kullanımı ve Tarım İlacı Riski

Parkinson Hasta Sayısı 18 Milyona Ulaşabilir

Parkinson Hasta Sayısı 18 Milyona Ulaşabilir

İLİşKİLİ GALERİLER Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ciltteki Bu Sorunun Nedeni Ortaya Çıktı, İşte Tedavi Yöntemi!

Ciltteki Bu Sorunun Nedeni Ortaya Çıktı, İşte Tedavi Yöntemi!

Türk Doktor Tanısını Koyduğu Hastalığın Tedavisini de Buldu

Türk Doktor Tanısını Koyduğu Hastalığın Tedavisini de Buldu

Migrenin Kesin Bir Çözümü Var Mı? Aşı Tedavisi İşe Yarar Mı?

Migrenin Kesin Bir Çözümü Var Mı? Aşı Tedavisi İşe Yarar Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir