Dünya piyasaları çalkantılı günler yaşarken, Bitcoin’e olan ilgi de düşüyor mu?

Artan enflasyon, durgunluk korkusu, Covid’in geri dönüşü, Ukrayna’daki savaş ve amansız tedarik zinciri kesintileri… Tüm bunların arasında küresel piyasalar korku içinde ve savunma pozisyonu alıyorlar. Bu durum, Bitcoin’e de yansımış gibi görünüyor.

Glassnode tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Bitcoin etkinliği son haftalarda mütevazı bir şekilde azaldı. Etkinliğin 2018 ve 2019’da yaşanan durgunluğa benzer seviyelere indiği belirtiliyor.

Ancak azalan blok zinciri faaliyeti, “gündeliklerin” kripto para piyasasını neredeyse tamamen terk ettiğine dair tek argüman değil. Hem Karideslerin hem de Balinaların pozisyonlarını “anlamlı bir şekilde” artırdığı görülüyor. “Balinalar”, büyük Bitcoin hesapları olan bireyler veya şirketler, “Karidesler” ise Balina olmaya çalışan yatırımcılar oluyor.

Bu yıl, kripto para piyasasında oldukça durgun geçiyor. Fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştığı Kasım 2021’den bu yana, Bitcoin’in değeri sürekli olarak düşüyor. Bir ara en düşük seviyesi olan 17.000 dolara kadar indi, daha sonra yükselmeye başladı ancak bu yükselme hızı oldukça yavaş seyrediyor ve pek de istikrarlı görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.