Dolar, altına nefes aldırmıyor!

ABD dolarının önde gelen para üniteleri karşısında son 20 yılın en güçlü düzeylerinden süreç görmeye devam etmesi, altına olan talebi üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Altının ons fiyatı üst taraflı denemeler yapsa da sıkı para siyasetlerine yönelik beklentilerin yarattığı baskı kalıcı bir bedel kazanımı görülmesine müsaade vermiyor. Bu hafta 1.836 dolar civarını test etmesine rağmen ons altın Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyon düşene kadar faizi daha sert bir biçimde artıracaklarına dair açıklamalarının tesiri ile tekrar aşağı yanlışsız taraf değiştirdi. Bu açıklamalar sonrası Fed’in daha şahin sıkılaşma adımları atabileceği beklentileri oluştu. Bu durum ABD Doları’nı desteklerken rastgele bir faiz getirisi olmayan kıymetli metaller üzerinde baskılar oluşmasına neden oldu. Ons altın dün güne 1.812 dolar civarından başladı.

KRİTİK 1.837 DOLARI AŞAMAZSA 1.780’E GERİ GİDEBİLİR

Analistlere nazaran güçlü dolar ons altına nefes aldırmıyor ve fiyatlarda dalgalanma sürebilir. Teknik açıdan bakıldığında 200 günlük hareketli ortalamasına denk gelen 1.837 doların ehemmiyetine dikkat çekiliyor. Uzmanlar, kısa vadede manalı bir düzgünleşme olması için bu noktanın üzerinde art geriye kapanışlar yapılması gerektiğini düşünüyor.

Analistler, bir öbür takviye düzeyi 1.831 dolar/onsun kırılmasına yol açan aşağı hareketin en son ocak ayında görülen 1.780 dolar/ons düzeyine kadar devam etme potansiyeli olduğuna işaret ediyorlar. Fed’in para siyasetini sıkılaştırmada agresif olacağı beklentilerinin fiyatlanmaya devam edildiğini belirten analistler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile birlikte inançlı liman olarak altına gelmiş yatırımcıların çok büyük kısmının uzun durumlarını kapattıklarını savunuyor.

PETROL FİYATINDAKİ ARTIŞ TALEP YARATABİLİR

The Gold & Silver Club analisti Phil Carr, “Altın fiyatlarının nereye gideceğini merak edenler, petrolün seyrini yakından izlemeli” diyor. Öngörülebilir gelecekte petrol fiyatlarında artışın süreceğini söyleyen uzman, bunun yaratacağı enflasyonun altına talebi tekrar güçlendireceğini savunuyor. Çin’in COVID kısıtlamalarını gevşetmeye başlamasıyla birlikte petrol fiyatları mart ayından bu yana en yüksek düzeye çıktı. Önde gelen Wall Street bankalarına nazaran fiyatlar çarçabuk 130 doların üzerine çıkabilir ve akabinde 150 dolara yükselebilir. Carr, bu gerçekleştiğinde güçlü petrol fiyatlarının yaratacağı enflasyon baskısı nedeniyle altın fiyatlarının yükseliş eğilimini takip edebileceğini belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.