Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanabilir?

Doğum kontrol hapları yüz yüz gebeliği önleyemeyebilir. Peki bu durumda doğum kontrol haplarını kimler kullanabilir? Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? İşte haberin detayları…

Dünyadaki milyonlarca kadın, gebeliği önlemek adına doğum kontrol haplarını kullanıyor. Hapların içerdiği hormonlar, yumurtlamayı durdurarak, rahim ağzı yoğunluğunu arttırır ve erkek üreme hücresi spermin rahim içine geçişini engeller.

DOĞUM KONTROL HAPLARINI KİMLER KULLANABİLİR?

Bu haplar genellikle 21 veya 28 tabletten oluşur. İlacın kullanımına başlandığında ara verilmeksizin kutunun içindeki haplar bitene kadar her gün aynı saatte kullanılması gerekiyor. Kutunun bitmesinin ardından bir hafta süreyle doğum kontrol hapı kullanımına ara verilmelidir. Bu süre içinde adet kanaması gerçekleşir. Adet kanamasının sona ermesinin ardından ikinci kutunun kullanımına başlanır ve aynı düzende ilaç alınmaya devam edilir. 

DOĞUM KONTROL HAPLARININ ETKİSİ NE KADARDIR?

İlacın kullanımının adet kanaması için bırakıldığı bir haftalık dönemde kanamanın gerçekleşmemesi durumunda mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Çok ender de olsa karşılaşılan bu durumda ilacın kullanımına devam etmek, anne rahmindeki bebeğe ciddi zararlar verebilir.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KİLO YAPAR MI?

Günümüzde doğum kontrol haplarının içeriğindeki hormon düzeyi son derece düşüktür. Dolayısıyla OKS kullanımına bağlı olarak kişide kilo artışının görülmesi beklenmez. Ancak doğum kontrol hapı kullanımına başladıktan sonraki 2 hafta içinde kişide bir miktar ödem oluşumu görülebilir. Bu durum geçici olmakla birlikte kişide ilerleyen dönemde kilo artışı görülüyorsa bu durumun farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. 

İLİşKİLİ HABERLER Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir