Dikkat! Ayak ağrısının sebebi ‘Freiberg’ hastalığı olabilir

Uzm. Dr. Nurhan Barutçu, Freiberg hastalığına ait bilgilendirmelerde bulundu.

En çok 3. tarak kemiğinde meydana gelen rahatsızlığın, 6-20 yaş devrinde daha sık görüldüğüne vurgu yapan Dr. Barutçu, rahatsızlığın tekrarlayıcı travmalardan yahut damarsal sorunlar nedeniyle oluşabildiğini kaydetti.

“KADINLARDA 3 KAT FAZLA GÖRÜLÜYOR”

Freiberg hastalığının tarak kemiklerinin ziyan görmesiyle alakalı olduğunu anlatan Barutçu, hastalığın bayanlarda daha sık göründüğünden bahsetti. Barutçu hastalığın tedavi devrinde yüksek topuklu ayakkabılar kullanılmaması gerektiğini anlatırken, bilgilendirmesinde şu konulara dikkat çekti:

En çok ayaklara çok yüklenme nedeniyle tarak kemiklerinin ziyan görmesi sonucu oluşuyor. Bayanlarda erkeklerden 3-4 kat daha sıktır. Tutulan bölgede yumuşak doku şişliği, ağrı olur. Ayak üzerine basınca ve parmakları hareket ettirince ağrı olur. Belirtiler birkaç haftada kaybolur. Tanısı için radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılır. Başlangıçta osteopeni (kemik yoğunluğunda azalma), sonrasında tarak kemiğinde düzleşme, düzensizlik ve dansite artışı görülür. İleri periyotlarda eklem aralığında daralma görülür. Tedavide erken periyotta ağrıyı hafifletmek için metatarsal yastık kullanılabilir. Alçak topuklu ayakkabılar ve istirahat önerilir. Yüksek topuklu ayakkabılarda kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.