DEVA’dan öğretmenlere dair yol haritası: Plansız takımlaşma, fiyat mağduriyeti giderilecek

ANKARA- DEVA Partisi Eğitim Siyasetleri Lideri Mustafa Ergen, partisinin Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ait çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu.

Bir müddettir gündemde olan mevzuya ait yaptığı açıklamada DEVA Partisi’nin yol haritasını paylaşan Ergen, “Toplumsal ıslahatı öğretmenlerimizle başlatacağız” dedi.

DEVA Partisi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ait tasarladığı yol haritasında öğretmenlerin meslek gelişimindeki kıymetlendirme ölçütlerinin belirlendiğini söz eden Ergen, plansız takımlaşma, farklı statü ve fiyat mağduriyetini giderecek aksiyon planını da netleştirdiklerini kaydetti.

‘ÖĞRETMENLERİN TOPLUMSAL VE EKONOMİK STATÜLERİ İYİLEŞTİRİLECEK’

Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla, öğretmenlerin mesleksel yeterliklerini geliştirerek toplumsal ve ekonomik statülerini güzelleştireceklerini belirten Ergen, “Çünkü eğitim, hasebiyle öğretmenlerimiz toplumsal kalkınmanın odağındadır. Eğitimin değerlendirilmesinde ve öğretmenlerin meslek basamaklarında ilerlemesinde kullanılacak objektif ölçütler belirleyeceğiz. Eğitimin değerlendirilmesini tek bir imtihanla değil, süreç odaklı yapacağız. Öğretmenlerimize, muhtaçlığa ve mesleksel amaçlarına yönelik hizmet içi eğitim yoluyla akademik dayanak sağlayacağız. Bu takviye, profesyonel bir yaklaşım ile geliştirilen modüler eğitimler, kurslar, seminerler ve paneller aracılığı gerçekleştirilecek ve öğretmen eğitimleri bu alanda bilimsel çalışmalar ve uygulamalar yapan uzmanlar tarafından tasarlanacak ve verilecek” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİ KANUN YAPMA SÜRECİNE DAHİL EDECEĞİZ’

Ergen, “Öğretmenlerin meslek gelişimi sürecinde, süreç ve sonuç ile eğitimin değerlendirmesiyle elde edilen şeffaf bilgiye dayalı adil ve objektif bilgileri kullanacağız” sözlerine de yer vererek, şunları söyledi:

“Kariyer gelişiminde süreç ve sonuç eğitim kıymetlendirme Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun odağında olacak. Tüm öğretmenlerin hem özlük haklarında hem sınıf mevcudu ve araç gereç temini üzere çalışma şartlarında adil ve kalıcı tahliller üreteceğiz. Öğretmenlerimize öğretim sürecinde kullanacakları içerik, usul, gereçleri seçme üzere mevzularda daha fazla inisiyatif vereceğiz. Özel okullardan beklenen kalite standartlarının devlet okullarında da sağlanmasını hedefliyoruz. Öğretmenlerimizi, eğitimle ilgili siyaset oluşturma ve kanun yapma süreçlerine faal bir biçimde dahil edeceğiz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

DEVA Partisi’nin çalışmasına nazaran meslek gelişimi sürecinde şu başlıklar öne çıktı:

?Öğretmenlerin, her bir yeterlilik alanından elde edilen bilgilerin kullanılması,

?Öğretmenlerin, kendilerine ait öz-değerlendirmeleri,

? Öğretmenlerin, vazife yaptıkları kurumlarda 360 derece kıymetlendirme sisteminin bir modülü olması,

? Öğretmenlerin öğrencilerinin performansı,

?Öğretmenin, akademik çalışmaları;
– Lisansüstü eğitim,
– Proje yürütücülüğü (yerel, lokal, ulusal ve uluslararası), proje araştırmacısı ya da proje eğitmeni vb.
– Hizmet içi eğitimler, paneller, toplantılar,
– Bilimsel kongre ve konferanslar ile sanatsal etkinlikler,
– Ortaya konulan bilimsel yahut sanatsal yeni fikir, eser ya da dizaynlar.

? Öğretmenlerin kendi alanlarını ilgilendiren bahislerde şimdiki bilgi ve marifet seviyelerinin yenilenmesi. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.