Deniz Berktay, Kiev’den bildiyor: Ermenistan ile olağanlaşma süreci

1 Temmuz’da iki ülke özel temcilcilerinin Viyana’da görüşerek kara sınırlarınının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarına açılması ve direkt hava yük nakliyatının yakın vakitte başlatılması konusunda mutabakata varmalarının akabinde evvelki gün de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bayram vesilesiyle arayıp tebrik etti ve iki ülke ilgilerinin geleceği ele alındı. Ermenistna yetkilileri yakınlaşma sürecinin süratle devam ettiğini sölüyor. Ermenistan Devlet Güvenlik Teşkilatı Sekreteri Armen Grigoryan, hususla ilgili açıklamasında, sonun şu anda üçüncü ülke vatandaşları için açılmasının görüşüldüğünü gelecekte ise direkt Türk ve Ermeni vatandaşlarının geçişine açılmasının gündeme gelebileceğini söz etti. Grigoryan ayrıyeten, Rusya’nın baştan beri bu sürecin içinde olduğunu söyleyerek Türkiye ile Ermenistan ortasındaki yakınlaşmanın Rusya’nın bilgisi dahilinde yapıldığını kaydetti.

MUHALEFET TEPKİLİ

Öte yandan, Ermenistan’da radikal milliyetçi çizgideki muhalefet, yakınlaşma sürecine reaksiyon gösteriyor. Muhalefetteki Taşnaksütyun Partisi’nden İşhak Sagatelyan, muhalefetin geniş çaplı mitingler organize etmekte olduğunu, Ermenistan’ın bütün yerleşim yerlerinde örgütlendiklerini söyleyerek 2 Ağustos’tan itibaren, ağır protestolara girişeceklerini söyledi. Geçen yılki seçimler, Ermenistan’da Türk düşmanlığı telaffuzunun iktidara gelmek için tek başına kâfi olmadığını göstermişti. Lakin, bölgeye istikrarın gelmesini istemeyen bölge içi ve bölge dışı güçler, yakınlaşma sürecine her türlü pürüzü çıkarmaya çalışabilir.

UKRAYNA’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Ukrayna’nın Rusya’yla savaşı dört buçuk ayı geride bırakırken ülkenin en büyük oligarkı (nüfuzlu iş insanı) Rinat Ahmetov, kendisinin medya kesiminden büsbütün çekileceğini açıkladı. Ahmetov, bunun “devlet düşünülerek” atılmış olan “zorunlu bir adım” olduğunu söyledi. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, geçen yıl “oligarklarla mücadele” edeceğini ilan etmiş ve buna yönelik bir yasa çıkarmıştı. Bu yasa, nüfuzlu iş insanlarının basın-yayın organlarına sahip olmasını ve siyasete direkt karışabilmesini engelliyor. Bu doğrultuda evvel Rus yanlısı oligark Viktor Medvedçuk’un medyası tasfiye edilmiş, bu yılın başlarında da Batı yanlısı bir oligark olan bir evvelki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun basın-yayın organlarına kısıtlama getirilmişti. Artık de savaş koşullarında en büyük oligark Ahmetov’un medyadan çekildiği haberi geldi. Ukrayna siyaseti yakın vakte kadar oligarklar ortasındaki istikrara dayanıyordu. Savaş koşullarının Ukrayna’da eskinin yerine nasıl bir tertip ve nasıl bir toplum getireceği şimdi muhakkak değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.